reklamı kapat

POPÜLER

apps

Türk kullanıcılarla ilgili dikkat çeken mobil uygulama raporu yayınlandı

Mobil analitik şirketi adjust, en son kriter raporunu yayınladı. Şirketin elde ettiği sonuçlara göre, Türk mobil kullanıcılarının yüzde 90’ından fazlası indirmiş olduğu uygulamaları 14 günden sonra bir daha kullanmıyor. Yüklenme sonrasındaki ilk iki hafta içerisinde, Türk kullanıcılarının herhangi bir uygulamayı 2 günden az (1,8 gün) kullandığını belirten adjust, uygulama içerisinde günde sadece 64,9 saniye vakit geçirildiği ifade etti.

Dünya ortalaması ile karşılaştırıldığında (1 dakika ve 21 saniye), Türk kullanıcısının mobil uygulamalara ayırdığı zaman çok daha az. Bununla birlikte uygulamaya bağlılık/retansiyon oranı ve uygulamayı indirdikten sonraki ilk iki hafta içerisinde uygulamayı açma oranı, yüzde 6,9 ile dünya ortalamasına kıyasla en düşüklerden biri.

Türkiye’nin cep telefonu penetrasyon oranı geçtiğimiz yıllardan bu yana istikrarlı bir şekilde büyüdü. Statista’dan alınan bilgiye göre 2013’ün son çeyreğinde cep telefonundan internete giren 16 milyon kullanıcı vardı, bu yıl, bu sayının yaklaşık 35,2 milyona çıkması bekleniyor ve bu sayıda Türkiye nüfusunun yüzde 44,4’üne tekabül ediyor. 2019’a kadar cep telefonu kullanıcı sayısının 48 milyon kullanıcıya çıkması bekleniyor.