reklamı kapat

POPÜLER

Renault Clio
2020 Renault Clio otomobil
2021 Renault Clio
2021 Renault Clio
Yeni Renault Clio
Yeni Renault Clio
Yeni Renault Clio
Yeni Renault Clio
Yeni Renault Clio
Yeni Renault Clio
Yeni Renault Clio
Yeni Renault Clio

Türkiye ekonomisine büyük katkı; Bursa’da üretilip dünyaya satılan yeni Renault Clio

Dikkatleri üzerine çekmeyi başaran yeni Renault Clio, Cenevre Otomobil Fuarı’ndaki dünya lansmanı ile eşzamanlı olarak Bursa’da da tanıtılmıştı. İşte bu araç Türkiye için büyük önem arz ediyor.

4. neslin üzerine dikkat çeken yenilikler ve daha modern bir tasarımla gelen 5. nesil yeni Renault Clio, yukarıda da dediğimiz Türkiye ekonomisi için büyük önem arz eden araçlar arasında yer alıyor. Yapılan resmi açıklamaya göre firmanın yeni nesil araçları için benimsemiş olduğu “otonom, mobil ve bağlantılı” otomobil konseptlerinden yola çıkılarak tasarlanan yeni Clio için, toplamda 306 milyon avro yatırım yapıldı. Bu tutarın 181 milyon avrosu yeni Clio’nun ilk kez üretileceği Oyak Renault Otomobil Fabrikaları’na yapılırken, 125 milyon avrosu ise yeni iş olanakları sağlanarak Türkiye’deki 70’den fazla tedarikçiye yapıldı. Yeni Clio’nun üretimiyle birlikte 350 kişilik istihdam yaratılırken, geçtiğimiz yıl bu kapsamda yeni nesil otomobillerin üretimi için Oyak Renault’da saç parça üretim kapasitesini 2 katına çıkartacak yüksek hızlı yeni pres hattı devreye alındı. Yeni nesil araçlarda kullanılacak motorların imalatı için de bu yatırımlara ek olarak ayrıca 100 milyon euro yüksek basınçlı alüminyum enjeksiyon tesisi yatırımı gerçekleştirildiği de açıklanıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yeni Renault Clio Bursa’da üretilip dünyaya ihraç edilecek

Aracın tanıtım töreninde konuşan Oyak Renault Genel Müdürü Antoine Aoun, “Bugün burada tüm dünya kamuoyunun merakla beklediği yeni Clio’yu sizlere tanıtmaktan gurur duyuyoruz. Yeni Clio’nun seri üretimine en kısa süre içinde Renault Grubu’nun en verimli fabrikalarından biri olan Oyak Renault’da başlıyoruz. 300 milyon Avrodan fazla yatırım yaptığımız yeni Clio’nun üretiminde görev almak üzere yaklaşık 350 kişiye istihdam sağladık. Oyak Renault olarak, bugüne kadar olduğu gibi önümüzdeki dönemde de Renault’nun yeni otomobil projelerinin Türkiye’de üretilmesini sağlamak ve bu sayede Türkiye’nin sanayisine, ihracatına ve istihdamına daha fazla katkıda bulunma hedefiyle tüm gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

Yeni Renault Clio
Yeni Renault Clio
Yeni Renault Clio

Clio’nun, segmentinde lider ve Avrupa’nın en çok satan ikinci otomobili olarak Oyak Renault için çok önemli bir yere sahip olduğunu belirten Aoun, sözlerine şöyle devam etti: “Yeni Clio ise segmentinde en üst düzey teknolojik özelliklerle gelmiş geçmiş en iyi Clio olarak tasarlandı. Modernliği ve zarafeti ile bir önceki nesillerin DNA’sını taşıyan yeni Clio, hem konfor hem de sürüş kolaylığı sağlayan yepyeni teknolojileri içinde barından benzersiz bir otomobil olarak ortaya çıktı. Yeni Clio’nun geliştirilmesinde mühendislik, satın alma, kalite, finans, üretim ve lojistik bölümlerinde görevli çok sayıda çalışanımız, projenin ürün geliştirme ve devreye alma sürecinde Fransa’da ve fabrikamızda farklı görevler aldılar. Teknik özellikleri bakımından oldukça üstün bir araç olan yeni Clio’nun yerlilik oranı yaklaşık yüzde 55- 60 aralığında. Bu oranı artırmak için Oyak Renault olarak Türk mühendisliğinin gücünü ortaya koyup var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yeni Renault Clio hakkında kısa bir özet geçersek

CMF-B platformunu kullanan yeni Renault Clio, kaputunun altında 0.9 ve 1.3 litrelik benzinli ile 1.5 litre dizel motor seçenekleri sunuyor. Benzinli tarafta Dacia Duster’da da kullanılan 1.3 litre hacim ve 130 hp güç beklenen motorlar arasında. Selefinden tanıdığımız 0.9 TCe motor ise 120 beygir güç sunuyor. Bu motorlar 5 ileri manuel şanzıman veya 6 ileri EDC kombinasyonları ile satın alınabilecek.  Joy, Touch ve Icon donanım paketlerini sunan Clio’ya bir de R.S Line paketi eklendi. Daha dinamik ve sportif görünen R.S Line paketi spor koltuklar, değiştirilmiş döşemeler, daha geniş hava kanalları ve 17-inçlik jantlar gibi ek özellikler sunuyor.

İlgili Video