reklamı kapat

POPÜLER

Google

Türkiye’de Google için “medyum”, Apple içinse iPhone 12 cezası

İnternet devi Google, bugün Ticaret Bakanlığı Reklam Kurulu tarafından kesilen bir ceza ile gündemde yer alıyor. Apple da süreçte.

Milliyet’te yer alan habere göre, Google arama çubuğunda “medyum” kelimesi aratıldığında arama sonucu olarak sunulan ve reklam olduğu belirtilen medyumlara ilişkin tanıtımlar yer aldı. Söz konusu tanıtımlarda “canbar büyüsü, nohut büyüsü, bağlama ve aşık etme büyüsü” gibi ifadelere yer verilerek, vatandaşların bu kişilerin iletişim bilgilerine yönlendirildiği belirlendi.

Yapılan incelemeler sonucunda, ifadelerin açıkça Ticari Reklam ve Haksız Ticari Uygulamalar Yönetmeliği’nin “Falcı, medyum, astrolog ve benzerleri tarafından verilen hizmet reklamları ile yasa dışı bahis ve kumar oyunlarının reklamları hiçbir şekilde yapılamaz” hükmüne aykırı olduğu tespit edildi.

Bu kapsamda Google Reklamcılık ve Pazarlama Ltd. Şti. hakkında 114 bin 326 lira idari para ve anılan reklamların durdurma cezaları verilmesine karar verildi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Google dışında Apple için de ceza verildiği aktarıldı

Yine aynı habere göre televizyonda ve Apple Türkiye isimli Youtube sosyal medya hesabında iPhone 12 için yayınlanan reklamları “tüketiciyi aldatmaya yönelik” bularak firmaya 457 bin 308 lira para cezası ve söz konusu reklamları durdurma cezası uyguladı.

Apple’a yönelik cezasının tam detayları ve “tüketiciyi aldatmaya yönelik” hamlenin ne olduğunu henüz bilinmiyor. Bu konuda detayların yakında ortaya çıkmasını bekliyoruz.

İlginizi Çekebilir

Türkiye’de satılan Samsung Galaxy A52’nin içine yakında bakın