reklamı kapat

POPÜLER

otomotiv 6 ay ve 6 bin kilometre

Türkiye’de satılan 871 otomobil için yapılan son zamların oranları bir araya getirildi

 - Güncelleme: 12 Haziran 2023 16:13

Türkiye’de satılan 871 otomobil için yapılan zam oranları bir araya getirildi. Hesaba göre ortalama zam yüzde 8 seviyesinde yer alıyor.

Cardata Genel Müdürü Hüsamettin Yalçın, bugün Twitter hesabından buradan indirebileceğiniz bir liste paylaştı. Bu bir Excel dosyasına eklenen listede, Türkiye’de satılan 871 otomobil modeli için geçtiğimiz birkaç gün içerisinde yapılan zamların oranları bir araya getirildi. Bu liste özelinde “Genel ortalamadaki zam oranı yüzde 8” diyen Hüsamettin Yalçın, artan euro / dolar kuruna bağlı zamların son durumunu en net olarak gözler önüne seren isim oldu. Bu fiyatlar / zamlar açıklanıyor ancak halen Türkiye’de rahat şekilde sıfır otomobil bulunamıyor. Hemen hemen her bayide kapora vererek sıraya girmek gerekiyor, şu an çoğu araçta opsiyon seçme şansınız dahi bulunmuyor. Üretimden çıkan araçların hepsi hangi renkte / donanımda olursa olsun Türkiye’ye getirilerek satılıyor, Türkiye’de yüksek fiyatlara rağmen bir yatırım aracı olarak görüldüğü için sıfır otomobiller yok satıyor. Bu durumun ne zaman normale döneceğini ise kesinlikle kimse bilmiyor. Birçok lüks markanın dahi araç kıtlığından dolayı otomobil satışında rekor kırdığı Türkiye’de, filo kiralama firmaları da büyük araç alımları için bekliyor, bu durum normal vatandaş için daha kötü bir haber anlamına geliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Ekonomim’de yer alan habere göre Oto Merkezi CEO’su Muhammed Ali Karakaş bayrama kadar ikinci el otomobil fiyatlarının yükselmeye devam edeceğini söyledi. Karakaş bu konuda, “Kurdaki değişime bağlı olarak sıfır otomobillere gelen yüzde 7 ila yüzde arası zamlar, ikinci piyasasına da yansımaya başladı. Dijital bir piyasa olduğu için özellikle ilan sitelerine fiyat yansımaları artık 24 saati bulmuyor” açıklamasını yaptı. Muhammed Ali Karakaş, Kurban Bayramı’nın etkisi, yaz aylarına giriş, kiralama sezonunun açılması ve araç tedarikinde yaşanan problemlere paralel haziran ayının son haftasına kadar ikinci el otomobillerde yüzde 4 ila yüzde 6 arasında fiyat artışı öngördüklerini söyledi. Karakaş, ikinci el piyasasında satışlara yönelik beklentilerini ve piyasayı şekillendirecek gelişmeleri şöyle özetledi: “Yaz sezonu, kiralamanın artışı hızı, kurun artış hızı yatırım aracına dönüşe hizmet etmesi, gibi etkiler devam ederse ticaret hızlanır. Bu durumda doğal olarak ikinci el de adetler yükselmeye devam eder. İkinci el otomobil pazarında yılsonunda 7,5 milyon adetin üzerinde bir satış beklentimiz var.” Aktarıldığı kadarıyla 2022’de 6,4 milyon adet ikinci el otomobil satılmıştı.

Döviz kurunun seyrine bağlı olarak araç satışında farklı eğilimler olabileceğine de işaret eden Muhammed Ali Karakaş, “Kurdaki hızlı yükseliş devam ederse birçok kişi araç satışını askıya alıp beklemeye geçebilir” dedi. Ekonomideki yeni yol haritasının sektörün kaderini belirleyeceğini ifade eden Karakaş, “Hükümetin rasyonel ekonomi politikalarına dönüşü yabancı yatırımcı başta olmak üzere üretici olan markaları da Türkiye de yeni planlar yapmaya sevk edecek. Yeni ekonomi politikalarına dönüş, sürdürülebilirlik, piyasanın tekdüze olması gibi etkilerin minimum 3-4 ayda etkisini göstermesiyle vergide de çeşitli yöntem değişiklikleri bekliyoruz. Özellikle elektrik otomobili teşvike yönelik vergisel anlamda tüketiciye avantaj yaratacak hamlelerin sektörde geniş yankı uyandıracağı kesin. Bu bağlamda kur, faiz, enflasyon dengesinde piyasa kendi yolunu bularak bir fiyatlama yapacak” diye konuştu.

Otomobil fiyatları beklentisi yanında bu da ilginizi çekebilir: Vivo X Flip katlanabilir telefon modeli