reklamı kapat

POPÜLER

Twitter, web sitesi ve mobil uygulamalarının tasarımını yeniledi

Evet, sıkıldınız biliyoruz. Tam alıştık derken Twitter yeni bir arayüzle, ufak tefek görsel değişikliklerle karşımıza çıkıyor. Ancak bu seferki değişiklik tam anlamıyla bir yenilenme diyebiliriz. Dünyanın en popüler mikro blog servisinin hem web sitesi hem de iOS ve Android uygulamaları yeni bir görünüme kavuştu. Daha ilk günden yeni görünüme ilişkin beğeni ve nefret söylemleri de Twitter’da kendini göstermeye başladı.
Twitter
İlk olarak web sitesinden başlayalım. Sadeleşmiş tasarımlı yeni Twitter’da ilk dikkat çeken, tweet akışının sağa; profil, gündem ve takip önerileri kısmının sola alınmış olması. Aynı şekilde üst kısımdaki barda ve burada yer alan sekmelerde de değişikler yapılmış. Bu kısımda Ana Sayfa, Bağlan ve Keşfet bağlantıları bulunuyor. Bağlan sekmesinde ise Etkileşimler ve Bahsedenler adı altında sizin favori yaptığınız tweet’ler ve retweetler görünüyor. Sizin tweet’lerinizi favorilerine ekleyenler veya retweet edenler de burada görünüyor.
Twitter
Twitter’ın web arayüzünün en yeni kısmı ise Keşfet. Bu yeni alanda, o anki popüler gündeme göre Hikayeler başlığı altında sıralanan haberler ve videolar yer alıyor. Bu içerikler, popüler haber sitelerinden derlenip buraya aktarılıyor. Yani artık Twitter üzerindeki popüler bir konu hakkında bilgi almak çok daha kolay. Twitter’a kısa bir süre önce eklenen Etkinlik kısmı da bu sekme altından görüntülenebiliyor.
Twitter
Twitter
Herhangi bir tweet’te sağ üst kısmından Aç’a, sonrasında sağ alttan Detaylar’a, sonrasında açılan sayfadan da yine sağ alttın Yerleştir’e tıkladığınızda da o tweet’i link olarak paylaşabiliyor veya sitenizde kullanmak için (YouTube videolarında olduğu gibi) embed kodunu alabiliyorsunuz.
Twitter
Twitter’ın mobil uygulamaları da yenilendi. Web sitesinde üst kısımda yer alan bağlantılar, Android uygulamasında yukarı, iOS uygulamasında ise aşağı yerleştirilmiş durumda. Bağlan sekmesi içinde Etkileşimler ve Bahsedenler kısımları bulunuyor. Keşfet’te ise yine web’de olduğu gibi popüler konulara dair haber ve videolar yer alıyor. Ben sekmesi üzerinden ise kullandığınız hesaba yönelik her türlü işlem ve kontrol yapılabiliyor.

Twitter’ın yeni iOS uygulamasını buradan, yeni Android uygulamasını ise buradan cihazlarınıza indirebilirsiniz.