reklamı kapat

POPÜLER

Uluslararası Af Örgütü’nden aktivistler için imdat düğmesi uygulaması: Panic Button

Uluslararası Af Örgütü, tehlikeli durumlarla karşı karşıya kalan insan hakları aktivistlerine yardım edecek çok önemli bir uygulama yayınladı. Android cihazlar için hazırlanan panik düğmesi uygulaması sıradan bir hesap makinesi uygulaması gibi görünüyor, ancak başınızın derde girdiği acil durumlarda yardım isteme imkanı sunuyor.

Bir yılı aşkın sürede geliştirilen bu ücretsiz uygulama, kendini kamufle eden hesap makinesinin tüm işlevlerini yerine getiriyor. Uygulamanın esas yardım işlevini kullanabilmek için, öncelikle zor durumda kaldığınızda size yardım edebilecek kişilerden oluşan bir ağ kurmanız gerekiyor. Bu ağı kurduktan sonra, acil durumlarda telefonun güç düğmesine basarak yardım çağrısı işlevini etkinleştirebiliyorsunuz. Siz acil yardım çağrısını gönderdikten sonra yardım ağınızda yer alan kişilere konumunuzu dakika dakika bildiren SMS’ler gönderilmeye başlanıyor.

Uygulamanın çok iyi kamufle edilmiş olması sayesinde telefonunuzu cebinizden bile çıkarmadan yardım isteyebiliyorsunuz. Kurulumu ve kullanımı basit tutulan uygulama, Gingerbread’den başlayarak tüm Android sürümleriyle çalışıyor. Üstelik açık kaynaklı olan uygulamayı isteyenler kendi ihtiyaçlarına uygun hale getirebiliyor. Panik düğmesini kullanırken dikkat etmeniz gereken tek bir nokta var; yardım ağınızdaki kişileri doğru seçmek. Burada gerçekten güvenebileceğiniz kişileri belirleyip bu ağa dahil etmenin sorumluluğu size kalıyor. Uluslararası Af Örgütü, panik düğmesinin daha büyük çaplı kurtarma planlarına dahil edilmesi ve tek başına kullanılmaması gerektiği konusunda da ısrarcı.

Belki de başka STK’lara örnek olması gereken bu uygulamayı indirmek isterseniz Panic Button‘ın kendi sitesine göz atabilirsiniz.

YORUMLAR