reklamı kapat

POPÜLER

Ve nihayet: BlackBerry PlayBook

 - Güncelleme: 28 Eylül 2010 19:44

Ve beklenen duyuru geldi. BlackBerry‘nin üreticisi RIM, yeni tableti BlackBerry PlayBook‘u ve BlackBerry Tablet işletim sistemini duyurdu. Evet, tabletin adı tahminlerin aksine ne ‘BlackPad‘ ne de ‘SurfBook‘ oldu. Yeni tabletin adı PlayBook! PlayBook; kullanıcılara sorunsuz bir web erişimi, ‘gerçek’ multitasking, yüksek performanslı multimedya uygulamaları, güvenlik ayarları, enterprise desteği ve BlackBerry Tablet işletim sistemi sunuyor. Üstün özellikleriyle PlayBook’un pazardaki rekabati artıracağı kesin.
BlackBerry PlayBook
BLACKBERRY TABLET İŞLETİM SİSTEMİ
BlackBerry tabletin, BlackBerry 6 işletim sistemini kullanmayacağı konusunda bir süredir etrafta dolanan çeşitli söylentiler vardı ve görünen o ki, bu söylentiler boşa değilmiş. PlayBook, BlackBerry’nin QNX Neutrino microkernel teknolojisini (QNX, RIM’in geçtiğimiz nisan ayında satın aldığı ve Cisco, GE gibi firmalar için yazılım hazırlamış bir şirket) kullanan BlackBerry Tablet işletim sistemine sahip. Yeni işletim sistemi aralarında POSIX OS, SMP, Open GL, BlackBerry 6, WebKit, Java, Adobe Flash ve AIR, BlackBerry WebWorks birçok standart platformu ve teknolojiyi destekliyor. Bu da oyun ve uygulama geliştiricilere geniş bir çalışma alanı veriyor. WebWorks için yazılan uygulamalar, BlackBerry 6’nın yanında PlayBook’ta da kullanılabilecek. Tablet için özel hazırlanmış bir arayüze sahip olan BlackBerry Tablet işletim sistemi, multitasking‘e izin veriyor ve yorumlara göre PlayBook, uygulamalar arasında iPad ve Android’ten daha kolay gezinmeye imkan tanıyor.
BlackBerry PlayBook
MULTITASKING
PlayBook, oldukça ince ve hafif. 1024×600 çözünürlüklü 7 inç kapasitif dokunmatik ekrana sahip olan tabletin, çift çekirdekli 1 GHz’lik işlemcisi BlackBerry Tablet işletim sistemiyle uyum içinde çalışıyor ve ‘gerçek’ multitasking’e olanak tanıyor. ‘Gerçek’ vurgusunu yapmamızın nedeni, PlayBook’un normal bilgisayarlarda olduğu gibi aynı anda birçok işlemi yapmaya izin vermesi. iPad’de de multitasking özelliği var, ancak örneğin iPad üzerinde müzik dinlerken dosya indirmek istediğinizde bu görevlere bir öncelik veriliyor ve biri yerine getirildikten sonra diğerine geçilebiliyor. Bu da tam anlamıyla bir multitasking olmuyor. Bu nedenle PlayBook, multitasking özelliğiyle de bir adım öne çıkıyor.
BlackBerry PlayBook
İNTERNET VE MEDYA DESTEĞİ
Adobe Flash Player 10.1, Adobe Mobile AIR ve HTML-5 desteğiyle PlayBook, sorunsuz bir web deneyimi vadediyor. Bu özelliklere sahip PlayBook ile kullanıcılar; her türlü web sitesini gezebiliyor, siteler üzerinde oyun oynayabiliyor ve medyaları izleyebiliyor. Önde 3, arkada 5 megapiksellik iki kamerası olan PlayBook’un kameraları HD görüntü alma özelliğine sahip. Kameralarla konferans video görüşmesi yapılabiliyor. PlayBook ile çekilen görüntüler HDMI port kullanılarak farklı ortamlara aktarılabiliyor. PlayBook aynı zamanda zengin stereo ses ve belki de piyasının en iddialısı olan bir medya oynatıcıya da sahip.
BlackBerry PlayBook
UYUMLULUK VE ENTERPRISE DESTEĞİ
PlayBook, tahmin edilebileceği gibi BlackBerry telefonlarla senkronizasyona da imkan tanıyor. Görevler, dokümanlar, takvimler vb. uygulamalar iki cihaz arasında senkronize edilebiliyor. Ayrıca BlackBerry telefon kulanıcıları PlayBook’u ekran olarak kullanıp telefonlarındaki e-postaları okuyabiliyor, dokümanlarını görüntüleyebiliyor. PlayBook’un getirdiği bir diğer yenilik de tabletin BlackBerry Enterprise Server ile uyumlu olması. PlayBook sahipleri bir BlackBerry telefon üzerinde bulunan dokümanlara Bluetooth üzerinden ulaşabiliyor. Ancak dokümanlar yalnızca önbelleğe alındığı için bilgi güvenliği konusunda bir sıkıntı ortaya çıkmıyor. Bu sayede şirketler, personellerinin PlayBook’larla dokümanlarına ulaşmalarında sorun yaşamıyor.

TEKNİK ÖZELLİKLER

 • 7 inç LCD, 1024×600, WSVGA çoklu dokunuş destekleyen dokunmatik ekran
 • Simetrik çoklu işlemleri (multiprocessing) destekleyen BlackBerry Tablet işletim sistemi
 • 1 GHz çift çekirdekli işlemci
 • 1 GB RAM
 • Çift yüksek çözünürlüklü HD kamera (önde 3 MP, arkada 5 MP), 1080p HD video kayıt desteği
 • Video oynatma: 1080p HD Video, H.264, MPEG, DivX, WMV
 • Ses oynatma: MP3, AAC, WMA
 • HDMI video çıkışı
 • Wi-Fi -802.11 a/b/g/n
 • Bluetooth 2.1 + EDR
 • Bağlantılar: microHDMI, microUSB, şarj
 • WebKit/HTML-5, Adobe Flash Player 10.1, Adobe Mobile AIR, Adobe Reader, POSIX, OpenGL, Java formatlarını destekleyen açık ve esnek platform
 • Ultra ince ve taşınabilir:
  • Ebatlar: 130 x 193 x 10 mm
  • Ağırlık 400 gram
 • BlackBerry PlayBook ile ilgili ek özellikler ve detaylar tablet pazara sunulurken veya sunulmadan kısa bir sure önce paylaşılacak.

Şimdilik 3G ve 4G desteği bulunmayan PlayBook’un 2011’in ilk aylarında Amerika’da, ikinci çeyreğinde de dünya genelinde piyasaya çıkması bekleniyor.

İLGİLİ HABERLER