reklamı kapat

POPÜLER

Veri aktarım hızı konusunda rekor kırıldı

Her geçen gün gelişen teknolojiyle birlikte internet hızı konusunda da büyük gelişmeler yaşanıyor. “Dolsun da öyle izleyelim” mantığı tarihe karışalı çok oldu belki ama her saniyenin bile kıymetli olduğu bu ortamda hiçbir hız bizi tatmin etmeye yetmiyor. Ancak görünüşe bakılırsa Danimarkalı araştırmacılar, birçok “hız tutkununu” memnun edecek bir çalışmaya imza atmış durumda.

Danimarka Teknik Üniversitesi’nin Yüksek Hızlı Optik Haberleşme Grubu’nda yer alan araştırmacılar, veri aktarımı konusunda bir rekora imza attı. Yeni bir fiber optik kullanarak gerçekleştirilen çalışma sonrası ekip, 43 terabit/saniye aktarım hızına ulaştı. Bu da saniyede 5,3 terabayt demek. Kısacası oldukça hızlı!

Ekip, bu sonuca yalnızca tek bir lazer aktarıcı kullanarak ulaştı. Dolayısıyla daha fazla aktarıcıyla, çok daha yüksek hızlara ulaşmak mümkün olacaktır. Artık YouTube videolarında 1080p seçeneğine tıklamak için bir kez daha düşünmeye gerek kalmayacak. Tabii bunun için önce Danimarka’ya taşınmanız gerek.

YORUMLAR
ESKİ YORUMLAR

“Veri aktarım hızı konusunda rekor kırıldı” için 7 cevap

 1. rizasabuncu dedi ki:

  ulan o kadar depolama alanımız mı var, gereksiz :Dd

 2. lolo dedi ki:

  128gb ssd de çalışmaz bu sistem 😛 😛

 3. sakal dedi ki:

  youtube sunucusuda destekler hemen ya 43tb/s yi. keşke hersey istemcide bitse!

 4. Emre dedi ki:

  Sanki Türkiye’ye gelicek. Gereksiz niye paylaşıyonuz

 5. Arda dedi ki:

  rizasabuncu arkadaşımıza katılıyorum o kadar depolama alanımız yok çok gereksiz keşke böyle şeyler hiç bulunmasa bazen insanlar namaz kılmak yerine böyle şeylerle uğraştığı için ölmek istiyorum.

 6. Emre dedi ki:

  haklısın kardeşim

 7. Emir dedi ki:

  Ulan Varya Bnm İntarnet Hızım 100 bayt en fazla Ulan Saniyede 4.5 Terebayt Nedir Ya 1 Dakkada Steamdan 100 Tane Oyun İndirirsin 1 O Kadar Depolama Alanı Bile Yok 2 Benim 4.5 Megabaytlık İntarnetim Olsa Ters Takla Atarım 3