reklamı kapat

POPÜLER

Video oyunlar yapay zeka uygulaması geliştirecek

Xerox, yapay zeka uygulamalarını, çok maliyetli gerçek ortamlar yerine video oyunlar içinde test edilip geliştirilmesini sağlayacak yeni bir teknolojik yaklaşım geliştirdi.

Xerox’un Fransa Grenoble Ar-Ge merkezinde görevli bilim insanı Adrien Gaidon ve ekibi, yapay zeka algoritmalarının video oyunları içinde geliştirilmesi ve test edilmesini sağlayacak bir çalışma yürütüyor. Adrien Gaidon, video oyunlarının gerçekliğinin giderek artmasından yola çıkarak, yapay zeka yazılımlarının da video oyunlarının içinde test edilebileceğini düşünüyor.

Halihazırda yapay zeka yazılımları gerçek yaşam koşullarında test ediliyor. Yapay zeka teknolojilerinin gerçek hayatta test edilmesi, büyük maliyetler ve zaman kaybı yaratıyor. Örneğin, yapay zeka uygulamalarını farklı ortam, hava ve mevsim şartlarında test edebilmek için aylarca beklemek, etkileşim verilerini ayrı ayrı kaydetmek gerekebiliyor. Yapay zeka çalışmalarının geliştirilmesini zorlaştıran ve yavaşlatan bu problem durumu, Xerox bilim insanlarını bu konu ile ilgili farklı bir yaklaşım arayışına yönlendirdi.


Adrien Gaidon ve ekibi, oyun geliştirme platformu Unity üzerinde bir araba oyunu tasarlayarak, bir otomobilin yol üzerindeki araçları ve park alanlarını tespit etmesini, araçların hangi alanlara park edebileceğini öngörmesini sağlamayı başardı. Oyun ortamına bir şehrin sokak, cadde görüntülerini, yollarda karşılaşılan tüm nesnelerin farklı ışık ve hava koşullarındaki görüntülerini bire bir 3D olarak sanal ortama taramayı başaran Xerox ekibi, araçların farklı senaryolarda doğru tepkiler vermesini sağladı.

Xerox araştırma ekibi çalışmaları kapsamında, gerçek dünyanın sanal ortamda bire bir yaratılması amacıyla, 3D görüntüyü bir lazer tarayıcıyla sanal ortama aktarmayı başaran bir yol da keşfetti. Böylelikle, gerçek hayattaki tüm nesnelerin ve görünümlerin sanal ortamda da bire bir yaratılması sağlanmış oldu.

Xerox’un yapay zeka algoritmalarını sanal ortamda test etmeyi başaran yaklaşımı, uygulama geliştiricilere, çok büyük yatırımlar yapmadan, çok zaman harcamadan, sanal ortamda daha kolay bir şekilde yapay zeka yazılımları geliştirebilmelerinin yolunu açıyor. Gerçek yaşamı aynı görsellikle sanal ortama birebir aktaran 3D tarama yaklaşımı, yapay zeka (AI) teknolojilerinin çok farklı alanlarda çok daha hızlı geliştirilmesine ön ayak olacak.

YORUMLAR
ESKİ YORUMLAR

“Video oyunlar yapay zeka uygulaması geliştirecek” için bir cevap

  1. Okan dedi ki:

    Çok güzel tüm dünyayı simüle edecek bir yazılım geliştir. Yapay zekayı içine koy. Sonra insanlara bağlanıp oyun oynayabilecekleri,arkadaş edinebilecekleri,normal dünyada fizik kuralları sebebiyle yapamadıklarını yapabilecekleri bir dünya sun.Tüm insanları sisteme bağla yönetici olarak yapay zekayı ata. Welcom to Matrix. (Tamam abarttım ve evet çok bilim kurgu izliyorum.)