reklamı kapat

POPÜLER

20.999 TL’ye Snapdragon 8 Gen 1 işlemcili Xiaomi telefon; Xiaomi 12 incelemesi

Xiaomi 12

XIAOMI 12 PERFORMANS

Telefonun en iddialı olduğu noktalardan biri bünyesinde barındırdığı Qualcomm imzalı Snapdragon 8 Gen 1 işlemcisi. Galaxy S22 Ultra’da da kullanılan bu işlemci telefonun çok hızlı performans sergilemesine büyük katkı sağlıyor. Telefon tüm uygulamaları ve oyunları sorunsuz bir şekilde çalıştırıyor. Oyunlarda grafik ayarları en üst seviyeye getirilmesi durumunda dahi akıcı bir oyun deneyimi yaşanabiliyor. Performansa ihtiyaç duyan biriyseniz telefonun performansından etkilenmemeniz mümkün değil. Bu işlemciyle birlikte sunulan 12 GB RAM de telefonun uygulamalar arasındaki geçişlerde iyi bir performans göstermesine yardımcı oluyor. Arka planda çok sayıda uygulama açık kullandığımız telefon bizi performans açısından fazlasıyla mutlu etti. Tüm mobil cihaz incelemelerinde yaptığımız gibi Xiaomi 12’yi de Geekbench 5 testine soktuk. Telefon tek çekirdek performansından 1.207 çok çekirdek performansından 3.346 puan aldı. Aynı testten Galaxy S22 Ultra sırasıyla  1.205, çok çekirdek performansından 3.082 puan elde etmişti. Geekbench 5  testinde  iPhone 13 sırasıyla 1.680 ve 4.490 puan; Snapdragon 888 işlemcili Huawei P50 Pro ise sırasıyla 884 ve 3.378 puan almıştı.

Telefonun en iddialı olduğu noktalardan biri de pil tarafında karşımıza çıkıyor. 12 Pro’da 4.600 mAh pil tercih eden Xiaomi standart modelde 4.500 mAh kapasiteli pil kullanıyor. Biz telefonu bir haftadır yoğun bir şekilde kullandık ve telefonun pili yoğun kullanım senaryosunda bir gün boyunca dayandı. Telefonun kutu içeriğinden 67 watt gücünde bir adaptör çıkıyor. Çoğu üst segment modelin kutu içeriğinde adaptör yer almazken Xiaomi 12’nin kutu içeriğinden böyle bir iddialı adaptörün çıkması bizi mutlu etti. Telefonu bu adaptörle şarj ettiğimizde telefonun hızlı şarj özelliğinden çok memnun kaldık. Telefonun pilini tamamen bitirip şarja taktığımızda telefonun pili yaklaşık 40 dakikada doldu. Telefon bununla birlikte 50 watt kablosuz, 10 watt ters kablosuz şarj özelliklerine de sahip. Ailenin en iddialı üyesi 12 Pro’nun kutu içeriğinden 120 watt’lık bir adaptörün çıktığını hatırlatalım. Bu adaptör Xiaomi 12 Pro’yu 18 dakikada şarj edebiliyor.

Telefondaki 6,28 inç boyutundaki AMOLED ekran hem izlediğimiz dizilerde hem de oynadığımız oyunlarda bize görsel şölen yaşattı. Daha önceki amiral gemisi akıllı telefonlarda da karşılaştığımız Dolby Vision ve HDR10+ gibi özellikler bu telefonda da kullanılıyor. Telefonun ekranı canlı ve parlak bir deneyim sunuyor. Güneş ışığı altında da yüksek görülebilirlik sunan ekran deneyiminden genel olarak memnun kaldık.