reklamı kapat

POPÜLER

Xiaomi HyperOS

Xiaomi HyperOS için yeni bir küresel güncelleme planı paylaşıldı

Android 14 temelinde dikkat çeken arayüz yapısı Xiaomi HyperOS için kısa süre önce yeni bir güncelleme planı paylaşıldı.

Resmi olarak yayınlanan yukarıda da görebileceğiniz plana göre 2014’ün ilk yarısı bitmeden önce küresel olarak HyperOS sunulacak cihazlar şunlar olacak:
-Xiaomi 13 serisi: Xiaomi 13, Xiaomi 13 Pro, Xiaomi 13 Ultra, Xiaomi 13 Lite
-Xiaomi 13T serisi: Xiaomi 13T, Xiaomi 13T Pro
-Xiaomi 12 serisi: Xiaomi 12, Xiaomi 12 Pro, Xiaomi 12 Lite
-Xiaomi 12T serisi: Xiaomi 12T, Xiaomi 12T Pro
-Redmi Note 13 serisi: Redmi Note 13 4G, Redmi Note 13 5G, Redmi Note 13 Pro 4G, Redmi Note 13 Pro 5G, Redmi Note 13 Pro Plus 5G
-Redmi Note 12 5G serisi: Redmi Note 12 5G, Redmi Note 12 Pro 5G, Redmi Note 12 Pro Plus 5G
-Xiaomi Pad 6
-Redmi Pad SE

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İlk olarak Xiaomi 14 serisinde sunulan HyperOS için Xiaomi kendisi şunları aktarmıştı: “Xiaomi, geçtiğimiz 13 yılda yalnızca 100 kullanıcıdan dünya genelinde 1,175 milyar kullanıcıya ve 200’den fazla kategoriye yayılan bir ürün yelpazesine ulaşarak kayda değer bir büyüme gerçekleştirdi. Nesnelerin İnterneti çağında Xiaomi, çok sayıda cihaz işletim sisteminden kaynaklanan karmaşıklıkla karşı karşıya kaldı. Bu deneyim, Xiaomi’yi daha önce görülmemiş yenilikler yapmaya itti ve Xiaomi HyperOS ortaya çıktı.

2017’den beri geliştirilmekte olan ve IoT ortamına tutarlılık getirmek için tasarlanan Xiaomi HyperOS, tüm ekosistem cihazlarını tek bir entegre sistem çerçevesinde birleştiriyor. Xiaomi, yeni işletim sistemiyle cihaz performansını en üst düzeye çıkarmayı, kullanıcı deneyimini daha tutarlı bir hale getirmeyi ve tüm Xiaomi cihazların sorunsuz bir şekilde bağlanabilmesini hedefliyor.

Xiaomi HyperOS’un temelini Linux ve Xiaomi’nin kendi geliştirdiği Xiaomi Vela sistemi oluşturuyor. Olağanüstü uyumluluğu ve hassas sistem kaynağı yönetimi yetenekleri, tüm cihazların ideal performans sunmasını sağlıyor. Xiaomi HyperOS’un temel katmanı, yüzlerce cihaz türünü ve binlerce SKU’yu kapsayan 200’den fazla işlemci platformunu ve 20’den fazla standart dosya sistemini destekliyor.

Donanım gereksinimlerine uygun olarak esnek yapılandırma, çalıştırma ve dağıtım olanağı sağlıyor. Uyumlu cihazlar için bellek gereksinimi 64 KB gibi küçük bir boyuttan 24 GB gibi büyük bir boyuta kadar çeşitlilik gösterebiliyor.

Dosya tekilleştirme ve altta yatan IO yığınının sıkıştırılması ile birlikte yalnızca değişen donanıma göre gerekli kaynakların yapılandırılması ilkesine bağlı kalan Xiaomi HyperOS, oldukça düşük yer kaplıyor. Rakiplere göre önemli bir gelişme olarak akıllı telefonlardaki sistemde yalnızca 8,75 GB yer kaplıyor.”

Xiaomi HyperOS yanında bu da ilginizi çekebilir: Vivo X Flip katlanabilir telefon modeli