reklamı kapat

POPÜLER

Yahoo’nun mobil sektöre yönelik satın alımları devam ediyor

İnternet kullanıcıları arasında beklediği ilgiyi bir türlü göremeyen Yahoo‘nun yeni rotası olan mobil sektöre yönelik hamleleri devam ediyor. Summly ismindeki uygulamayı satın alan firma, akıllı telefonlarda farklılık yaratmak istiyor. Gelişen süreç içerisinde rakiplerine nazaran bir adım geride kalan Yahoo, eski başarısını tekrar elde etmek için Marissa Mayer önderliğinde var gücüyle çalışıyor. Şiddetlenen rekabet ortamında elindeki kozları tam anlamıyla kullanamayan şirket son dönemde mobil uygulamalar üzerinde yoğunlaştı.

Summly
Öyle ki yapılan duyuru ile Summly servisinin satın alındığı ifade edildi. Mevcut haber kaynaklarını düzenli aralıklarla tarayarak elde ettiklerini yapay zeka ve dil işleme algoritmasından geçiren yazılım, verilerden 400 kelimelik özetlerler çıkarıyor. Kişi ise bunları kategorilere ayırarak sadece ilgisini çeken yayınları okuyabiliyor.

2012 Kasım ayında görücüye çıkan Summly, 17 yaşındaki Nick D’Aloisio ve ekibi tarafından geliştiriliyor. Bakalım Yahoo ilk etapta 300 bin dolar, ikinci aşamada ise 1,23 milyon dolar fon toplayan projeyi nasıl değerlendirecek.

YORUMLAR