reklamı kapat

POPÜLER

Yaptıklarından ders çıkartarak öğrenen robot [Video]

Robotlar genelde belirli işlemleri yapmak için programlanıyor. Bu robotlar tam da istenilen işlemleri yapmayı başarsa da öğrenme yetenekleri olmadığı için kullanım alanları ve yeni yetenekler kazanmaları epey zor oluyor. Berkley Üniversitesi’nde geliştirilen BRETT isimli robot ise kendini geliştirebilen yapısıyla öne çıkmayı başarıyor.

Gelişmiş algoritması sayesinde önceden programlanmasına gerek kalmadan hareket eden robot, deneme yanılma yoluyla gerçekleştirdiği eylemlerden kendine ders çıkarıyor ve sonraki davranışlarında önceden öğrendiği bilgileri kullanıyor. BRETT, yaptığı hataları her seferinde azaltarak en sonunda doğru hamleyi gerçekleştiriyor. Bu süreç bazen oldukça uzun olsa da insanların aksine robotlarda pes etme gibi bir durum olmadığından ötürü istenen işlem eninde sonunda tamamlanıyor.

Araştırmacıların belirttiğine göre kendi kendine evi temizlemeyi öğrenen veya otomobil tamirine merak salan robotlara halen çok uzağız. Fakat bu robotların yapılması istenen karmaşık işlemi en baştan öğrenebileceği ve günlük hayatı bir nebze de olsa kolaylaştıracağı söyleniyor. 10 yıl içerisinde robotların öğrenme kapasitesiyle ilgili çok önemli gelişmeler yaşayacağı da ifade ediliyor.

YORUMLAR