reklamı kapat

POPÜLER

MacBook

Yeni MacBook ve tüm özellikleri [Video]

Apple, uzun zamandır merakla beklenen Retina ekranlı yeni dizüstü bilgisayarını tanıttı. Daha önce MacBook Air modelinin Retina ekran desteğine kavuşacağı belirtiliyordu. Cupertinolu şirket bu model yerine apayrı bir ürünle kullanıcıların karşısına çıktı.

MacBook olarak lanse edilen Apple’ın en yeni dizüstü bilgisayarı, tasarımı ve farklı renk seçenekleriyle tüm dikkati üstüne çekiyor. 13,1 mm inceliğiyle göz kamaştıran MacBook, sadece 900 gram ağırlığında. Şimdiye kadarki en hafif ve en kompakt Mac dizüstü olma özelliğini taşıyan MacBook, 11 inçlik MacBook Air’a kıyasla yüzde 24 daha ince. 2304 x 1440 piksel çözünürlüklü 12 inçlik ekranla birlikte gelen bilgisayar, Apple’ın belirttiğine göre diğer Mac dizüstü bilgisayarlardaki Retina ekranlara göre enerji açısından yüzde 30 daha verimli bir LED arka aydınlatma teknolojisi kullanıyor. Bir kağıt kadar ince olan ekranı sadece 0,88 mm inceliğinde olan bilgisayar, tüm Mac’lerdeki en ince Retina ekranı bünyesinde barındırıyor. Özel olarak geliştirilmiş otomatik bir üretim süreciyle üretilen ve sadece 0,5 milimetre inceliğindeki cam sayesinde bilgisayarın ekranının ince olduğu belirtiliyor.

01
MacBook’un göze çarpan özelliklerinden biri de daha küçük ve daha dar bir klavyeye sahip olması.  Yeniden tasarlanan ve altında yatan mekanizmadan, her bir tuşun eğimli yüzeyine ve özgün yeni yazı karakterine kadar tüm bileşenlerin yeniden tasarlandığı bilgisayarın klavyesinde kelebek tipi olarak adlandırılan bir mekanizma kullanılıyor. Geleneksel klavyelerde, tuş köşelerinin kontrolsüz bir şekilde oynamasına neden olan makas tipi bir mekanizma yer alıyor. Bu da tuşun ortası dışında bir yere basıldığında aynı hassasiyeti elde edilemediği anlamına geliyor.  Apple, bu kadar ince bir klavyede tuşların oynamasının azaltılması gerektiğini belirtip, tuşun ortası dışında bir yere basıldığında tuş girişi henüz algılanmadan tuş kapağının zemine değebileceğini söylüyor. Cupertinolu şirket bu sebeple  makas tipi mekanizmadan daha geniş bir yapıya sahip olan yepyeni kelebek tipi mekanizmayı tasarladıklarını ifade ediyor.  Daha sert bir malzemeden üretilen bu mekanizma, tek parçadan oluşuyor ve böylece daha az dikey alan kaplayarak daha dengeli ve hassas tuşlar elde edilmesini sağlıyor. MacBook’un yeniden tasarlanan tuşları, daha büyük bir yüzey alanına, daha ince bir yapıya ve daha derin bir eğime sahip. Parmak uçlarınızın tuşları daha doğal bir şekilde bulması ve onlara basması da daha kolay bir hale getirilmiş. MacBook’ta yüzde 17 daha büyük tuşlar ve yüzde 40 daha ince tuş yapısı yer alıyor.

04

Hassas arka aydınlatma

MacBook, mevcut MacBook modellerinde olduğu gibi arka aydınlatmalı bir klavyeye sahip. Işığı klavye boyunca dağıtan LED’lerin dizili olduğu şeridi ve ışık yönlendirme panelini kaldıran Apple, yeni MacBook modelinde her tuşun altına ayrı bir LED yerleştirmiş. Bu LED’ler homojen bir parlaklık sağlayacak şekilde kalibre edildiği için, tuşların etrafında minimum düzeyde ışık oluşturuyor. Bu da her tuş ve karakterin daha net ve belirgin şekilde görünmesini sağlıyor. Bu tuşların hepsi aynı zamanda en yüksek enerji verimliliğini sağlayacak şekilde üretiliyor.

03

Force Touch trackpad

MacBook’un en beğenilen özelliklerinden biri de Touchpad’dir. MacBook ile yenilenen unsurlar arasında Touchpad de yer alıyor. Klasik trackpad’lerde, trackpad’in tıklama sırasında aşağıya doğru hareket edebilmesi için alt tarafında boşluk bulunması gereken ve yüzeyin klavyeye yakın bölümüne tıklamayı zorlaştıran bir “tramplen” mekanizması kullanılıyor. Force Touch trackpad’de ise, yüzeyin neresine tıklarsanız tıklayın kuvvet sensörleri hareketinizi algılıyor ve trackpad’i parmağınıza doğru hareket ettiriyor. Taptic Engine, trackpad’in yüzeyinde herhangi bir yere bastırdığınızda hoş bir tıklama hissi veriyor. Force Touch, dikey veya yatay kaydırma, kıstırma ve döndürme gibi kullanıcı dostu Multi-Touch hareketlerine yenilerini ekleyerek, Mac deneyimini yeni bir seviyeye taşıyor. Kullanıcılar hassasiyeti özelleştirebiliyor ve bir tıklamanın algılanabilmesi için gereken kuvvet miktarını istedikleri gibi ayarlayabiliyor. Trackpad başparmağınızla mı, yoksa başka bir parmağınızla mı tıklandığını da ayırt edebiliyor ve duyarlılık düzeyini otomatik olarak ayarlıyor.

02

Fansız tasarım ve işlemci performansı

Yeni MacBook, fanı olmayan ilk Mac dizüstü bilgisayar. Yalnızca 5 watt güç kullandığı ve daha az ısı ürettiği için, Intel Core M çipin bir fana veya ısı nakil borusuna ihtiyacı olmadığı belirtiliyor. 14 nanometre teknolojisiyle tasarlanan ilk çip olan beşinci nesil Intel Core M “Broadwell” işlemcinin yer aldığı bilgisayar, bu çip sayesinde, daha yüksek yoğunluk ve daha etkin performans için önceki nesle göre daha fazla transistör içeriyor. 1,1 GHz çift çekirdekli Intel Core M işlemci (2,4 GHz’e kadar Turbo Boost) veya 1,2 GHz çift çekirdekli Intel Core M işlemci (2,6 GHz’e kadar Turbo Boost) işlemciyle birlikte gelen bilgisayarda 256 veya 512 GB flash depolama bulunuyor. 8 GB RAM, Intel HD 5300 grafik işlemcisi, Wi-Fi 802.11a/b/g/n/ac, Bluetooth 4.0 ve 480p çözünürlüklü kamera ise bilgisayarın sunduğu diğer özellikler arasında. MacBook’un bağlantı seçenekleri arasında ise sadece USB-C ve kulaklık girişi yer alıyor. Yeni USB-C bağlantı noktası, bilgisayarın şarj edilmesine, harici aygıtlar ve çevre birimleriyle bağlantı kurarak hızlı USB 3 veri aktarımı yapabilmesine olanak sağlıyor. USB-C bunun yanında HDMI, VGA ve Mini DisplayPort bağlantılarını da destekliyor. USB-C’nin çift taraflı kullanılabilmesi de göze çarpan diğer detaylar arasında. Tam dolu pille 9 saate kadar internette gezinme ve iTunes’da 10 saate kadar film izleme olanağı sunan MacBook, altın, gümüş ve uzay grisi olmak üzere üç farklı renk seçeneğine sahip. 12 inçlik Retina ekranlı MacBook, 10 Nisan’da 1.299 dolardan başlayan fiyatla Amerika’da piyasaya sürülecek. MacBook’un Türkiye’deki başlangıç satış fiyatı ise 4.299 TL.

VİDEO