reklamı kapat

POPÜLER

Yeni nesil Peugeot i-Cockpit geleceğin sürüş deneyimini sergiliyor

Sürüş dinamikleriyle direksiyon başındaki sürücüyü mutlu etmeyi kendine amaç edinen Peugeot, birkaç yıldır üzerinde çalıştığı yenilikçi sürüş pozisyonu konsepti i-Cockpit’i yeniledi. Yeni nesil Peugeot i-Cockpit, geleceğin kokpitini ve sürüş deneyimini gözler önüne seriyor.

2012 yılından bugüne kadar toplamda 2,2 milyon kullanıcının deneyimlediği Peugeot i-Cockpit’in güncel versiyonu 208, 2008 ve 308 modellerinde kullanılıyor. Daha atak manevra imkanı sunan kompakt direksiyon, tüm temel bilgileri sürücünün göz hizasına getiren gösterge paneli, radyo ve havalandırma dahil tüm kontrolleri bir arada sunan geniş dokunmatik ekran şeklinde özetlenebilecek temel özellikleriyle i-Cockpit, modern ve kolay kullanımlı bir kokpit tasarımı sunuyordu. Var olan versiyonu geleceğin sürüş deneyimini sergileyecek şekilde yenileyen ve geliştiren Peugeot mühendislerinin hayata geçirdiği yeni konseptte ise tüm temel özellikler korunurken kullanım kolaylığının artması dikkat çekiyor.

Yeni konseptte daha kompakt olan direksiyon, sürücünün görüş ve diz mesafesini arttırmak üzere tasarlandı. 12,3 inç büyüklüğündeki dijital gösterge paneli sürücünün ihtiyacı olan tüm bilgileri gösterdiği gibi özelleştirilebilir olmasıyla da pratik bir kullanım sunmayı amaçlıyor. Öte yandan konsolun ortasında yer alan 8 inçlik dokunmatik ekran da interaktif teknolojilere ev sahipliği yapıyor.

Yeni Peugeot i-Cockpit, gerçek zamanlı trafik bilgisi ve navigasyon bilgilerini gösterge paneline aktarma imkanı, metin mesajlarını okuyup gönderme, Apple CarPlay, Mirrorlink ve Android Auto üzerinden Mirror Screen fonksiyonu gibi güncel iletişim ve bilgilendirme teknolojilerinin tamamını destekliyor. Aydınlatma şiddetini ve rengini ayarlayarak iç mekan ambiyansını, ses sistemi ayarlarını ve koku özelliği ile kabin içi koku ambiyansını değiştirme gibi özelliklere kavuşan yeni i-Cockpit konsepti, basit bir düğme dokunuşuyla bambaşka bir sürüş deneyimini hayata geçiriyor.