reklamı kapat

POPÜLER

EVT S1
EVT S1
EVT S1

Yerli elektrikli otomobil ile İstanbul-Ankara arası 18 TL [Video]

15 Ekim 2015

Tübitak imzalı yerli otomobilin gün ışığının çıkmasının ardından Hacettepe Üniversitesi tarafından geliştirilen bir başka otomobil de görücüye çıktı. 3 yıldır geliştirildiği belirtilen yerli otomobil EVT S1 adını taşıyor.

Türkiye’nin ilk yüzde yüz yerli elektrikli otomobili olduğu ifade edilen EVT S1’in gövdesinde karbon fiber ve glass fiber ile güçlendirilmiş lifli polimer malzemenin kullanıldığı belirtiliyor. Yüksek mukavemetli alüminyumdan üretilen bir şasiye sahip olan otomobil saatte 90 kilometre sabit hızda 100 kilometrede sadece 10 kw/saat enerji tüketiyor. 141 beygirlik güç üreten bir motora sahip olan EVT S1’nin saatteki maksimum hızı ise 180 kilometre. 100 kilometre hızlanmasını 7,5 saniyede tamamlayan otomobilin ağırlığı ise 1050 kilogram.

35kW/saat kapasiteli pili bünyesinde barındıran otomobil, normal kullanımda 10 saatlik bir pil ömrü sunuyor. Hızlı şarjla 30 dakikada şarj edilebileceği belirtilen otomobilin 18 TL’ye İstanbul’dan Ankara’ya gidebileceği dile getiriliyor. Tüm parçaları Türkiye’de tasarlanıp üretilen EVY S1’in satış fiyatının 50 bin dolar olması bekleniyor.

YORUMLAR
ESKİ YORUMLAR

“Yerli elektrikli otomobil ile İstanbul-Ankara arası 18 TL [Video]” için 3 cevap

  1. E. dedi ki:

    Butun parcalari Turkiye’de yapildiysa neden Dolar bazinda satis fiyati sunulur ki?

  2. Mevlüt S Özüberk dedi ki:

    Daha fazla destek ile hem fiyatı makul olur hemde geliştirilip Türkiye’nin milli araç konusunda ilerlemesine katkısı olur. Böyle projelere milletçe sahip çıkmamız lazım artık…

  3. Fatih Öncel dedi ki:

    Sebebini anlamadığım bir durumdan webtekno beni engellemiş sadece test amaçlı bu yorumu yazıyorum.