reklamı kapat

POPÜLER

Yıllardır bilgisayarları izleyen bir zararlı yazılım tespit edildi

Zararlı yazılımlar yalnızca bir sistemin çökmesine veya zarar görmesine neden olmuyor, aynı zamanda bilgileri de başka yerlere aktararak hırsızlık yapabiliyor ya da sistemin tüm kontrolünü ele geçirebiliyor. Güvenlik firması Symantec‘ten yapılan açıklamaya göre tüm bu özellikleri bünyesinde barındıran komplike bir zararlı yazılım keşfedilmiş durumda.

Karmaşık yapısı nedeniyle uzun süredir saklanmayı başaran ve tespit edilmesi oldukça güç olan bu yazılım, istediği takdirde bilgisayarın kontrolünü ele alabiliyor, ekran görüntüsünü kötü niyetli kişilere gönderebiliyor ya da ağ trafiğini izleyebiliyor. Regin adı verilen bu zararlı yazılımın uzun uğraşlardan ve aylar süren geliştirme aşamasından sonra ortaya çıkarıldığı da gelen bilgiler arasında.

Kim veya kimler tarafından geliştirildiği henüz tespit edilemeyen yazılımın tek bir bölgeyi etkilemediği ve birçok ülkedeki kullanıcıların kişisel bilgisayarlarına zarar verdiği belirtiliyor. En çok Rusya ve Suudi Arabistan‘ın etkilendiği söylenirken; Hindistan, İran ve diğer bazı Avrupa ülkeleri de yazılımdan zarar gören ülkeler arasında gösteriliyor. Genellikle telekomünikasyon firmalarını ve büyük şirketleri hedef alan yazılım, küçük çaplı şirketleri ve sıradan kullanıcıları da etkilemiş görünüyor.

Symantec’in belirttiğine göre yazılımı etkisiz hale getirebilmek için uzun bir zaman ve büyük bir kaynak ayırmak gerekiyor. Analizlerine devam edeceklerini açıklayan yetkililer gelişme olduğu takdirde bilgi vereceklerini dile getiriyor.

YORUMLAR