reklamı kapat

POPÜLER

iPhone 14
iPhone 14 pro
iPhone 14

1 yıl önce sızdırılan iPhone 14 ailesi için doğruluk payı yüksek tüm detaylar

Apple, 14 Eylül tarihinde iPhone 13 ailesini tanıtacak ancak biz şimdiden 2022’de gelecek iPhone 14 modellerini konuşuyoruz.

Apple’a yönelik sağlam sayılacak kaynaklardan Jon Prosser, dün akşam şaşırtan bir adım attı ve 2022’nin eylül ayında gelecek iPhone 14 modellerinin “olası” ilk tasarımını gözler önüne serdi.

Bu sayfada da gördüğünüz tasarım yüzde 100 kesin değil ancak bu çizginin kullanıcılara sunulma ihtimali oldukça yüksek. Bu ihtimali yükselten isimlerden birisi de ekran pazarı konusunda sağlam isim Ross Young.

Ross Young, aylar öncesinde iPhone 14’ler için bazı bilgiler vermiş ve burada Face ID sensörlerinin ekran altına alınacağını açıklamıştı. İşte bu bilgiler bir kez daha gündeme geldi.

Jon Prosser’in sızıntısında karşımıza ekran delikli bir iPhone 14 Pro Max modeli çıktı. Ross Young, kendi elde ettiği bilgiler üzerinden bunun doğru olacağını belirtiyor.

Apple, 14 Pro’lar için selfie kamerasını ekran altına almıyor ancak Face ID donanımlarını ekran altına alarak ekran çentiğini ortadan kaldırma planları yapıyor.

Bu arada Apple’ın selfie kamerasının ekran altına almaması mantıklı görünüyor. Çünkü halen ekran altı kameralar normaller kadar iyi selfie fotoğraf kalitesi sunamıyor.

Ekran altı Face ID ihtimalinin tüm iPhone 14’ler için geçerli olmadığını da mutlaka belirtelim. Eğer kaynaklar haklıysa Apple, Pro olmayan modellerde şimdi olduğu gibi çentikli bir Face ID kullanmaya devam edebilir. Bunu Jon Prosser da söylüyor. Henüz Pro olmayan modeller için tasarım sızıntısı yapılmış değil.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

iPhone 14 ailesi dikkat çekmeyi başardı

Ross Young’a göre iPhone 14’ler yine dört farklı modelden oluşacak ancak 2022’de bir “mini” iPhone olmayacak. Yeni seride yüksek ihtimalle 14, 14 Pro, 14 Max ve 14 Pro Max isimleri kullanılacak. 2022 iPhone’lar iki adet 6.08 inç ve 2 adet 6.68 inç ekranlı modellerden oluşacak.

Ross Young’a göre iPhone 14’lerin hepsinde 120 Hz ekran olmayacak. Daha önce bunun aksi söylenmişti ancak bu gerçek olmayabilir. Yine sadece Pro ve Pro Max modellerinde 120 Hz ekran sunulabilir. Diğer modellerde 60 Hz ekran karşımıza çıkabilir.

Güçlerini ortak olarak 4 nm A16 Bionic işlemciden alacak denilen ailede, sadece iPhone 14 arkasında çift kamera taşıyacak. Diğer üç modelin arkasında üçlü kamera kullanılacak. Pillerinin büyüyeceği iddia edilen telefonlar, elbette 5G desteğine sahip olacaklar.

İlginizi Çekebilir

Xiaomi Mi 11 Ultra’nın içindeki detaylara bakın