reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

Apple Watch watchOS
Apple Watch watchOS
Apple Watch watchOS

17 bin dolarlık versiyon dahil ilk jenerasyon Apple Watch sahiplerine kötü haber

Teknoloji devi Apple, dün akşam düzenlenen etkinlik kapsamında iOS 12 ile beraber watchOS 5’i de görücüye çıkarttı. Apple Watch’ın işletim sistemi olan watchOS, yeni sürümüyle önem yenilikler kazanıyor. Ancak burada belirli bir kesimi oldukça üzecek bir detay bulunuyor.

Tüm detaylarına ve yeniliklerine aşağıda ulaşabileceğiniz watchOS 5, söylendiği kadarıyla ilk jenerasyon Apple Watch modellerine gelmeyecek. 2015 yılında duyurulan ve yeni bir devri başlatan saat, son güncellemenin dışında tutuluyor. Güncelleme almayacak cihazlar arasında 17 bin dolarlık Watch Edition modelleri de yer alırken, daha sonra çıkan tüm sürümlerin güncelleme alacağı belirtiliyor. Bu adımı saatin düşük işlem gücü nedeniyle attığı tahmin edilen şirket, biliyorsunuz iOS tarafında beş yıllık iPhone 5S‘e güncelleme vereceğini belirtiyor. Burada ilk jenerasyon Apple Watch biraz çabuk rafa kaldırılmış gibi görünüyor. Tasarım değişmediği için halen saatin ilk jenerasyonuna sahip milyonlarca kişi bulunuyor. İşte bu kişiler yeni özellikler uzakta kalacak gibi görünüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple Watch watchOS

WatchOS 5’in öne çıkan özellikleri şöyle

Burada ilk olarak egzersiz tarafı karşımıza çıkıyor. Artık aktivite uygulamasında arkadaşlar 7 günlük yarışmalar oluşturulabiliyor. Bu sayede kişiler bir hafta boyuca birbirlerini geçmeye çalışıyor ve böylece daha aktif olabiliyor. Artık takip edebildiği egzersizler arasına Yoga ve tırmanma da eklenen işletim sistemi, koşu tarafında daha farklı detaylar verebiliyor. Yeni sürüm “Walkie-Talkie” uygulamasını da karşımıza getiriyor. Bunun sayesinde kişiler ekrandaki tek bir tuşa basarak birbirleriyle anlık olarak sesli iletişim kurabiliyor.

Yeni gelen interaktif bildirimler ise saat üzerinden kontrolü çok daha kolay hale getiriyor. Web Kit ile internet içeriklerini etkili ve düzgün şekilde gösterebilen sistem, Podcasts uygulamasını da karşımıza getiriyor. Böylece favori podcast kanalları saatten dinlenebiliyor. Destekli uygulamalarda arka planda içerik oynatabilen watchOS 5, yeni saat yüzlerini de beraberinde getiriyor.

İlgili Video

Saatin son sürümü