reklamı kapat

POPÜLER

2.000 beygirlik Nissan Qashqai, dünyanın en hızlı SUV’u olmak için geliyor

23 Nisan 2018

Bundan yaklaşık dört yıl önce doğan Nissan Qashqai R projesinin bir devamı olan geliştirilen araç, maksimum sürat değeriyle çıtayı biraz fazla yükseğe çekme amacında.

Son 2-3 yıldır göz açıp kapatıncaya kadar inanılmaz bir şekilde çeşitlenen SUV sınıfında, bu çeşitliliğin bazı şeyleri yeniden belirleyeceği hissedilmeye başlanmıştı. Hafızamızı biraz zorlayıp 2016‘ya döndüğümüzde Toyota’nın özel olarak modifiye ettiği Land Cruiser‘ının, 2.000 beygirlik gücü ve saatte 355 kilometrelik maksimum sürat değeriyle sınıfında dünyanın en hızlısı olarak karşımıza çıktığını hatırlayabiliriz. Sadece bir başlangıç olarak nitelendirebileceğimiz bu süreçte rekoru devralmak adına yine özel bir maodifikasyon projesinden doğan model devreye girmeye hazırlanıyor. Üzerinde geliştirilmiş bir GT-R motoruyla gelecek olan birinci jenerasyon Nissan Qashqai için telaffuz edilen teknik değerler işin artık biraz kontrolden çıktığına da işaret.

Tüm detayları yakında

İngiltere merkezli Severn Valley Motorsport ekibi tarafından hayata geçirilen proje, aslında geçtiğimiz yıllarda doğmuş Qashqai R projesinin devamı niteliğinde. Yaklaşık 3 yıl öncesinde yine GT-R motoruyla 1.100 beygirlik bir güçle doğan bu araç, yeni turbolarla birlikte limitlerini yeniden yazmaya hazırlanıyor. Bunu yapmanın ise sadece tek bir amacı var; dünyanın en hızlısı olmak! 2.000 beygirlik güç değerinin yanına şimdilik koyulan maksimum hız iddiası ise tam tamına 382,7 km/s. Bu da Nissan Qashqai üzerinde ne denli yoğun ve zorlu bir çalışmanın yapıldığının göstergesi aslında. Kısa süre içerisinde detaylı bir video ile karşımıza çıkmasını beklediğimiz araç şu sıralar ayrı bir ilgiyle takibimizde olacak. Gelişmeleri LOG.com.tr üzerinden takip edebilirsiniz.

İlginizi çekebilir

Dünyanın ilk süper spor arazi aracı Lamborghini Urus