reklamı kapat

POPÜLER

2 bin bilye ile çalışan ev yapımı müzik aleti [Video]

YouTube’u açtığınızda her gün onlarca ilginç şeyle karşılaşmanız mümkün. Ancak bunlardan çok azı gerçekten etkileyici ve hayranlık uyandırıcı olabiliyor. Bunlardan biri de bilyelerle müzik üreten ev yapımı enstrüman The Wintergartan Marble Machine.

İsveçli müzisyen Martin Molin‘in inşa ettiği dev bilye makinesi, klasik otomatik bilye makinelerinden ilham alıyor. Belli bir dizilim ve akış içinde dökülen bilyelerin bulunduğu onlarca cihazdan biri olan The Wintergartan Marble Machine’in diğerlerinden farkı ise programlanabilir olması ve müzik üretmesi. Tam 2 bin bilyenin kullanıldığı enstrüman, döndürme kolu aracılığıyla birden fazla müzik aletini devreye sokarak ortaya harika bir melodi çıkarıyor. Tabii tam bir döngü içinde devam edebilmesi için Molin’in bilyelerin akışını sağlayan kolu devamlı olarak çevirmesi gerekiyor.

Ağustos 2014’te çalışmalarına başladığı müzik aletini 14 ayda tamamlayan Molin, çalışmalarını YouTube hesabına da aşama aşama koymayı ihmal etmemiş. Molin’in performansını haberin üstündeki videodan izleyebilir, detaylı bilgiye resmi sitesinden ulaşabilirsiniz.

*Görsel kaynak: Samuel Westergren