reklamı kapat

POPÜLER

“Enstrüman çalmak beyni geliştiriyor” [Video]

Müzik dinlemenin, enstrüman çalmanın insana birçok olumlu şey kattığı bir gerçek. Müzik dinlemek ruhu dinlendirip beyni zinde tutarken, enstrüman çalmak ise beynin tamamını çalıştırarak gelişimine yardım ediyor.

TED konuşmacısı Anita Collins, TED-Ed YouTube kanalında, enstrüman çalarken beyinde neler olduğunu detaylı bir şekilde açıklıyor. Collins’in çalışmasına göre, müzik çalarken beynin her bir bölümü aktif olarak kullanıldığı için, beyin tamamen harekete geçiyor. Özellikle de görsel, işitsel ve motor korteksleri.

Müzik dinlemeye nazaran bir enstrüman çalmak beynin iki lobu tarafından da kontrol edilen ince hareket becerilerine ihtiyaç duyuyor. Sol lobun sorumlu olduğu sözel ve matematiksel yetenek ile sağ lobun daha ilişkili olduğu yenilikçi ve yaratıcı kapasite birlikte kullanılıyor. Dolayısıyla enstrüman çalmak, corpus callosum denilen iki lob arasındaki köprünün hacmini ve etkinliğini artırarak beynin her iki bölümünün de aynı anda aktif olarak kullanılması sağlanıyor. Müzisyenler böylece hem sosyal hem de akademik ortamlarda sorunlara daha etkili ve yaratıcı çözümler getirebiliyor.

VİDEO

YORUMLAR