reklamı kapat

POPÜLER

LED ışıklarla 60 saniyede gitar çalmayı öğreten cihaz [Video]

Bir heves gitar alıp, sahilde ateş başında çalacak kadar öğrendikten sonra uzun uzun uğraşmak istemediğinize karar vererek gitarı bir oda süsüne dönüştürdüyseniz müjde! Fret Zeppelin gitar çalmanın en kolay yolunu sunuyor.

Enstrüman öğrenme heveslilerinin popüler müzik aleti gitarlar her ne kadar öğrenmesi çok basit gibi görünse de hemen her müzik aletinde olduğu gibi çaba ve çalışma istiyor. Notaları okumayı öğrenmeli, şarkıların notalarını bulup çıkarmalı, nota veya akorların perdelerdeki yerini öğrenmeli ve bol pratikle şarkıyı akıcı halde çalabilecek konuma gelene kadar çalışmalısınız. Bu uzun cümleyi daha okurken yorulduysanız ve “Gitar çalmanın daha kolay bir yolu yok mu?” diye sormaya başladıysanız sizi Fret Zeppelin’in Kickstarter projesine alalım.

Hayatın her alanını kolaylaştıran teknoloji eğitimde de geri kalmıyor. Nota okuma/yazma bilmemeyi övecek değiliz ancak herhangi bir öğretmene ihtiyaç duymadan ve nota bilgisi olmadan gitar öğrenmek Fret Zeppelin ile mümkün. Sistem ise düşündüğünüzden de basit. Perdelerin üstüne oturacak şekilde LED ışıklardan oluşan Fret Zeppelin hem gitarınızı hiç olmadığı kadar havalı hale getiriyor hem de parçayı çalarken size yol gösteriyor. Adeta Guitar Hero oynamak gibi anlayacağınız. Gerçi bu durumda Rocksmith örneği daha doğru olabilir.


Fret Zeppelin tabii ki bunu uyumlu uygulamasıyla yapıyor. Uygulama içinden çalmak istediğiniz şarkıyı seçiyorsunuz ve basmanız gereken akor ya da notaların yerleri perdeler üzerinde renkli LED’lerle belirtiliyor. Pek çok farklı tarzda parçayı içinde barındıran uygulama aracılığıyla gitarınızın akorunu da yapabiliyorsunuz. Aynı zamanda şarkıyı çalarken gitarınızın etrafa renkli ışıklar saçarak sizi bir rock yıldızı gibi göstermesini de sağlayabilirsiniz. Uygulama henüz indirilmeye sunulmadı ancak hem Android hem de iOS cihaz uyumluluğu sunuyor. Fret Zeppelin’in oldukça ince olduğunu belirtelim. Böylelikle çalma sırasında tellere değerek ses bozulmalarına sebep olmuyor.

Fret Zeppelin Kickstarter’da ihtiyaç duyduğu bağışı toplamış durumda. 200 dolar fiyatla satışa sunulan cihazın Ekim 2017’de kullanıcılarla buluşturulması bekleniyor.

VİDEO