reklamı kapat

POPÜLER

2016’da 100 milyon iPad satılacak

iPad dünyasında işler oldukça iyi gidiyor. Yapılan tahminlere göre Apple, 2016 yılında 100 milyon adede yakın iPad satacak. Aynı tahminler, içinde bulunduğumuz yıl da 60 milyon civarında olması beklenen tablet pazarından en büyük payı yine Apple’ın alacağı yönünde ki bu, iPad 2’nin satışıyla kendini göstermeye başladı bile. 2012’de de bu tablonun değişmesi beklenmiyor.

Analizler, 2016’ya kadar piyasadaki toplam iPad adedinin yarım milyarı aşacağını öngörüyor. Beş yıllık bir süreç böylesi bir analiz için belki çok uzun ama Apple’ın pazarlama stratejisinin ne kadar başarılı olduğu da ortada. Bu yüksek satış değerleriyle birlikte Apple’ın gelirlerinin de inanılmaz bir hızla artacağı kesin. DisplaySearch şirketinin yaptırdığı araştırmanın sonucu olan aşağıdaki tablo, 190’dan fazla tedarikçinin öngörülerine dayanıyor. 2016’ya kadar piyasaya sürülmesi beklenen yaklaşık 500 milyon adet iPad’in bir adedinin ortalama fiyatının da 645 dolar seviyesinde olacağı tahmin ediliyor. Bu da 2016’ya kadar Apple’ın iPad’den 322,5 milyar dolar gelir elde edeceği anlamına geliyor.
iPad / 2010 - 2016
Android başta olmak üzere başlıca rakiplerinin gelişimi ve alacağı pazar payı da elbette bu tahminlerin değişmesine veya daha düşük çıkmasına neden olacak ama yine de önümüzdeki yıllar Apple için parlak geçecek, bunu kestirmek zor değil.

YORUMLAR