reklamı kapat

POPÜLER

iPad Pro

Dizüstü bilgisayar üreticilerini bunalıma sokacak iPad açıklaması

Yeni nesil iPad Pro modellerinin tanıtımını gerçekleştiren Apple, iPad ile tablet segmentinin ölmediğini gösterirken iPad’i “PC katili” olarak açıkladı.

Üçüncü nesil iPad Pro modelleri tamamen yenilenen tasarımın yanı sıra performansıyla kendine hayran bırakan A12X Bionic çiple geliyor. Ancak yeni tabletlerden önce Apple biraz tablet pazarındaki başarısından bahsetmeyi ihmal etmedi. Bildiğiniz gibi pazara hızlı giriş yapan tabletlerin popülerliği de biraz hızlı söndü. Bir süre sonra piyasa biraz daha hibrit modellere kaymaya başladı. Ancak Apple, tablet pazarında iPad’lerle zoru başardığını açıklıyor. Hatta yeni nesil iPad Pro modellerini neredeyse dizüstü bilgisayarların yerine koymaya çalışıyor. İstatistiklerse firmanın tablet pazarının da ötesinde bilgisayar pazarında da ne kadar başarılı olduğunu gösteriyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bilgisayar üreticilerini kıskandıracak iPad satışları

Tanıtım etkinliğinde Tim Cook bazı istatistikleri de kullanıcılarla paylaştı. Cook’un açıklamasına göre 2010’da hayatımıza giren iPad’ler o zamandan bu yana tam 400 milyon adet satmış. Geçtiğimiz dört çeyrekte ise 44,2 milyon iPad satıldığı belirtiliyor. Cook bu son dört çeyrek satışlarını ise tabletlerle değil, rekabeti biraz daha artırarak dizüstü bilgisayar satışlarıyla kıyaslamış. Buna göre aynı dönem içinde en popüler bilgisayar üreticilerinden HP, 36,9 milyon dizüstü satarken onu 32,1 milyon ile Lenovo izliyor. Tim Cook bu durumu “Görünüşe göre iPad’ler dünyanın en popüler bilgisayarı aynı zamanda.” sözleriyle açıklıyor.

Apple’ın yeni iPad Pro modellerini bu kadar güçlü bir donanımla sunması ise şaşılacak bir durum değil. Firmanın son dört çeyrekte sattığı Mac sayısı 18,3 milyon. Bu da onu dizüstü bilgisayar listesinde ortalarda bir yere denk getiriyor. Diğer yanda giderek büyüyen iPad satışları var. Bu alana yatırımın neden önemli olduğunu aslında rakamlar tek başına açıklıyor. Bu da iPad Pro’ların geleceğinin giderek daha hibritleşeceğini işaret ediyor.

İlgili video

Tabletin tanıtım videosu