reklamı kapat

POPÜLER

iPad Pro Apple Pencil

İkinci nesil Apple Pencil almayı zorunlu kılan iPad Pro detayı

Apple, performansıyla baş döndüren yeni iPad Pro modellerini ve elbette ikinci nesil Apple Pencil aksesuarını görücüye çıkardı. Bu yeni ürünler ise pek de şaşırmadığımız bir durum yaratıyor.

Apple, Brooklyn’de gerçekleştirdiği ikinci etkinliğe iPad Pro tanıtımıyla adeta damga vurdu. Açık bir şekilde, çekinmeden, dizüstü bilgisayar pazarına meydan okuyan firma, yeni nesil A12X Bionic işlemcisinin performansını sergilerken cihaz için yenilenmiş aksesuarları da tanıttı. Onlardan biri cihazı bir dizüstü gibi kullanabileceğiniz aynı zamanda da bir kılıf olan Smart Keyboard Folio’ydu. Ancak elbette asıl detay yeni Apple Pencil oldu. Tasarımı tamamen değişen ikinci nesil Apple Pencil, iPad Pro’dan kablosuz olarak şarj olabiliyor ve çift dokunma ile ayarlanmış bir komutu algılayabiliyor. Yeni iPad Pro’dan etkilendiyseniz ancak Apple Pencil’ın özelliklerini değiştirecek kadar etkileyici bulmadıysanız sizi kötü bir haber bekliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Eski Apple Pencil yeni iPad Pro ile çalışmıyor

Bu bilgi sizin için şaşırtıcı olur mu bilemiyoruz ancak iPad Pro’nuzu değiştirmek istiyor ama eski Apple Pencil’ı yenilemek istemiyorsanız, üzgünüz böyle bir şansınız yok. Çünkü eski Apple Pencil’ın desteklediği cihazlar arasında yeni nesil çerçevesiz iPad Pro’lar yer almıyor. Yeni Apple Pencil’ı almak istiyor ama iPad Pro’nuzu değiştirmek istemiyorsanız yine çıkmazdasınız. Çünkü yeni kalem de eski cihazlarla çalışmıyor. Yani Apple bu ikiliyi ruh eşi olacak şekilde birbiri için yaratmış.

666 TL‘ye satılan ilk nesil Apple Pencil, yenilenen nesilde fiyatını da 929 TL‘ye çekmiş durumda. Tabii bu değişimin zorunlu olması bir parça doğal çünkü yeni nesil iPad Pro’lar USB C ile geliyor. İlk nesil Apple Pencil’ı şarj etmek için iPad’in Lightning girişi kullanılıyordu. Bu yüzden ortaya pek de pratik olmayan bir durum çıkıyor. Öte yandan yeni kalem de kablosuz olarak şarj olduğu için bunu yeni nesil iPad Pro’lar destekliyor. İkinci nesil Apple Pencil’ın detaylarını buradan okuyabilirsiniz.

İlgili video

Tabletin tanıtımı