reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

Apple Pencil iPad Pro iPhone

Apple Pencil’ı eski iPad ve iPhone’larda kullanma [Nasıl Yapılır?]

Teknoloji devi Apple‘ın gelişmiş stylus kalem modeli “Pencil”, biliyorsunuz sadece iPad Pro ve 6. Nesil iPad ile beraber görev yapıyor. Ancak ilginç bir yöntem aracılığıyla kalem eski iPad ve iPhone’larda da kullanılabiliyor.

Advertisement

Apple Pencil yurt dışında 99 dolar, Türkiye’de ise güncel kur ile beraber tam 549 TL‘ye satılıyor. Hiç ama hiç ucuz olmayan kalem, yine de bu konudaki en iyi çözümler arasında yer alıyor. 1 trilyon dolarlık dev isim bu nispeten popüler aksesuarı şu şekilde tanımlıyor:

“Apple Pencil, iPad Pro ve iPad’in (6. nesil) gücüne güç katıyor ve yaratıcılık konusunda yepyeni olanaklar sunuyor. Hem eğimi hem kuvveti algılaması sayesinde, tıpkı normal bir kalemle yaptığınız gibi çizgi kalınlığını değiştirebilir, hafif gölgeler atabilir ve çeşitli sanatsal efektler yaratabilirsiniz. Üstelik piksel mükemmelliğinde bir hassaslıkla.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple Pencil genel olarak çok beğeniliyor

İşte bu kalem yukarıda da dediğimiz gibi şu an sadece sadece iPad Pro ve 6. Nesil iPad ile beraber kullanılabiliyor. Ancak iDeviceHelp kanalı kalemi eski iPad ve iPhone’larda da kullanılabilir hale getiriyor. Bunun için kalemin uç kısmına hafif ıslatılmış bir peçete konulması yeterli oluyor. Kalemin ekrana değen uç kısmını açıkta bırakan bu ıslak peçete yardımıyla kalem, diğer cihazlarda da çalışır hale geliyor. Aşağıdaki videoda da gösterildiği kadarıyla sorunsuz şekilde çalışan taktik, elbette çok ideal ya da günlük kullanıma uygun durmuyor. Ancak acil durumlarda fark yaratacak bir detay olarak karşımızda bulunuyor.

Video