reklamı kapat

POPÜLER

2021 Opel Grandland X

2021 Opel Grandland ; markanın yeni yüzü C-SUV modelinde

Yeni Astra öncesi marka karakteriyle güçlenen 2021 Opel Grandland, artırılan teknolojik destekleriyle yola daha modern şekilde devam ediyor.

Geride bıraktığımız gün yeni nesil Astra için gönderdiği ipucu detaylarıya gündemimize gelen Opel, yeni yüzüyle oluşturmaya çalıştığı ürün gamında hız kazanıyor. “Vizör” tasarım karakterini Astra öncesi C-SUV segmentinin temsilcisi Grandland’e bir makyaj operasyonuyla uygulayan marka, eklediği teknolojik desteklerle aracın elini de ciddi oranda güçlendirdi. Yeni Tucson ve Sportage ile birlikte rekabetin hiç olmadığı kadar kızıştığı segmentte fark yaratmaya çalışacak olan 2021 Opel Grandland, revize edilen dijital kokpitiyle de kullanıcıların beklentilerine cevap vermeye çalışacak. Araçta “Gece Görüş” desteğinin sunulacak olması da dikkat çeken özelliklerden olacak.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

2021 Opel Grandland için motor seçenekleri henüz açıklanmadı

Resmi kaynaklardan saatler önce gönderilen detaylar arasında şimdilik kaputun altındaki seçenekler yer almıyor. Bu noktada ön plana çıkarılansa hibrit versiyon. Makyaj öncesi ürün gamında da yer verilen hibritin, modern zamanlarda hiç olmadığı kadar ön planda olacağı da aşikar. PSA grubundan gelen 1,2 litrelik benzinli motorunsa yine en çok tercih edilenlerden olması bekleniyor.

Opel’in şu aşamada öne çıkartmayı tercih ettiği noktalar ise daha çok tasarım ve teknolojik geliştirmeler. İlk olarak Mokka ile karşımıza çıkarılan yeni marka yüzünü taşıyan Grandland’de, yeni jant seçenekleri de tasarımı güçlendirici elementler arasında. Opel’in akıllı LED Matrix far sistemiyle donatılan modelin bu sayede gece sürüşlerinde güvenliği yeni bir noktaya çıkartması bekleniyor. Kokpit tarafına geçtiğimizde makyajın etkilerini konsolu domine eden dijital ekranlarla net şekilde hissediyoruz.


Sürücü tarafında 12 inç olarak gelen dijital ekran, aynı çerçeve içerisinde 10 inç büyüklüğünde de multimedya ekranı barındırıyor. Yeni Grandland’de sunulan “Gece Görüş” özelliğini de böylesine büyük ekranlardan takip edebilmek de şüphesiz çok keyifli olacak. Araçta konumlandırılan kızılötesi kamera ve radar sistemleri sayesinde gece sürüşlerinde 100 metreye kadar yaya ve hayvanları algılayabildiğini gördüğümüz “Gece Görüş” özelliğinin ilgi çekeceğine şüphe yok.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Grandland’in sürüş destek asistanlarında da hatırı sayılır yenilikler var. 360 derecelik kamera sayesinde kuş bakışı görünümde bir park desteği kullanıcıları bekliyor. Bu donanımlardan destek alan otomatik park asistanı da aracı kendi kendine park edecebilecek seviyede. Kör nokta uyarı sistemi, ön bölge çarpışma uyarusu, otonom acil frenleme, yaya algılama, şerit takip uyarısı, Dur-Kalk destekli adaptif hız sabitleyici, trafik işareti algılama ve daha pek çok pasif ve aktif destekler kullanıcıları bekliyor. Grandland’de anahtarsız giriş-çalıştırma ve elektrikli bagaj gibi özellikler de yine konfor odaklı önemli silahlar arasında. Fiyat ve motor detayları önümüzdeki haftalarda açıklanacak olan yeni Grandland için ilk teslimatların Almanya merkezli olarak sonbahar döneminde yapılması hedefleniyor. Aracın Türkiye’ye geliş sürecininse 2022’ye sarkması olası.

İlgili video

Yeni Hyundai Tucson