reklamı kapat

POPÜLER

2022 BMW 7 Serisi

2022 BMW 7 Serisi, “sinema salonu” ile tanıtıldı [Video]

İlk kez tam elektrikli olarak tercih edilebilecek sürüşü getiren 2022 BMW 7 Serisi, kullanıcı deneyiminde de fark yaratma iddiasında.

Böbrek ızgara yaklaşımını devasa boyutlara taşıyarak yeni bir ürün gamı kimliği yaratan BMW, son birkaç aydır bu dönüşümü ışıklandırma grubu üzerinden devam ettireceğinin sinyallerini veriyor. Geçtiğimiz günlerde tanıtımı gerçekleştirilen makyajlı X7 ile birlikte gündüz farı ile ana far grubunun ayrı panel formunda tasarlandığı bir dilin kullanıldığı bu felsefenin yeni temsilcisi beklediğimiz gibi 7 Serisi oldu. Gerçekleştirilen etkinlikle tüm dünyaya lanse edilen yedinci nesil 7 Serisi, tasarımının yanında içerisinde barındırdığı “sinema salonu” efekti ile de fark yaratıyor. Ailede ilk kez kullanılan tavan entegreli 31 inçlik 8K çözünürlüklü katlanır panel ile arkadaki yolculara yeni bir deneyim vadeden bu bölümün, premium segmentte ayrışmak için ne denli etkili olacağını da önümüzdeki süreç gösterecek. Sürücü tarafında 12,3 inç, multimedya tarafında ise 14,9 inç olarak ön konsolu domine eden panel de, son nesil iDrive ile görsel tarafta zenginlik sunacak. İlk kez tam elektrikli olarak da tercih edilebilecek olan 2022 BMW 7 Serisi, 45 yıllık maceranın da en teknolojik temsilcisi olacak.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

2022 BMW 7 Serisi hakkında öne çıkan detaylar

BMW Grubu içerisinde konumlanan diğer markalardan da tanıdığımız CLAR platformu üzerine geliştirilen yeni 7 Serisi, altyapı olarak kendine has bazı geliştirmeleri de beraberinde getiriyor. Çelik, alüminyum ve titanyum alaşım kompozit bir gövdeden faydalılan model, önceki nesildeki karbon dokunuşları geride bırakmış görünüyor. BMW’nin buna rağmen ağırlık tarafında kayda değer bir gerilemenin yaşanmadığını paylaşması da önemli detaylar arasında. Araç ebatsal olarak da iyileşmeler barındırıyor. Bir önceki nesile göre uzunluk tarafında 130 milimetre, genişlik tarafında 48 milimetre, yükseklik tarafında ise 51 milimetrelik iyileşmelerin yapıldığını görüyoruz. Bu iyileşmelerle birlikte 5.391 milimetrelik toplam uzunluk ve 1.544 milimetrelik yükseklik değerleriyle gelen yeni 7 Serisi, aks mesafesi tarafında ise artık sadece tek seçenekle satışa sunulacak. Standart ve uzun aks mesafesi yerine iki rakamın tam arasında bir iyileştirme yapmayı tercih eden BMW, buradaki değeri 3.215 milimetre olarak bir önceki neslin LWB’si üzerine belirlemiş durumda.

Tam elektrikli versiyonuyla yeni döneme geçiş yapan 7 Serisi, bunun dışında dizel ve hibrit gibi farklı motor seçenekleriyle de satışa sunulcak. 740d xDrive üzerinden dizel seçeneği 2023 yılında satışa sunacağını açıklayan marka burada, yaklaşık 300 beygir güç ve 670 Nm tork üreten sıralı altı silindirli makinesine görev verecek. Aracın bu motorlar 0’dan 100’e hızlanmasını 6,3 saniyede tammamlayabildiği ve maksimumda 250 km/s hıza erişebildiği resmiyet kazanan detaylara arasında. 750e xDrive ve M760e xDrive versiyonlarıyla birlikte de ailede iki adet hibrit seçenek kendisine yer bulacak ki burada da 3.0 litrelik sıralı altı silindir benzinli motorların konumlandırılacağını söyleyelim. Versiyonlar için ilk veriler sırasıyla 485 beygir-670 Nm tork ve 565 beygir-800 Nm tork olarak açıklanırken, saf elektrikli sürüş menzili ise 80 kilometre olarak veriliyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Benzinli motor ürün gamının zirvesinde ise V8 mimarisini taşıyan 740i ve 760i olacak. 4,4 litrelik mild-hybrid destekli bu motor 540 beygire yakın güç ve 750 Nm’lik tork değeleriyle 7 Serisi’ni 4,2 saniyede 0’dan 100’e taşıyabilecek. Otonom sürüş teknolojisi tarafında da yeni nesil donanımların kullanıldığı model ailesinde daha üst seviye aktif sürüş asistanları kullanıcıları bekliyor. Kullanıcılar otoban sürüşlerinde aktif şerit değiştirme ve iyileştirilmiş şerit takibi özelliklerini bu nesilde daha nitelikli şekilde kullanabilecek. Yurt dışında başlangıç fiyatı 94.000 dolar civarında olan yeni 7 Serisi için en pahalı versiyon 115 bin dolar sınırında olacak.

Video