reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

223 sayfalık romanı 77 dakikada okumak mümkün

Spritz, bu alanda ciddi ilerleme kat ederek ortaya haberin başlığındaki iddialı sonucun çıkmasını sağladı. Evet, teorik olarak 223 sayfalık bir romanı 77 dakikada okuyabilirsiniz.

Advertisement

Spritz’in geliştirdiği konseptin temelinde okuma sırasında gözlerin cümlenin bir ucundan diğer ucuna geçişi sırasındaki gereksiz hareketleri ortadan kaldırma fikri yatıyor. Kelimeleri okuyucuya hızlı bir biçimde birbiri ardına aynı noktada göstererek göz hareketlerini neredeyse sıfıra yaklaştıran yöntem sayesinde cümleyi gözle izlemek yerine, elde edilen zaman beyin tarafından bir sonraki kelime çıkmadan önce kelimeyi işlemeye ayrılıyor.

spritz-250Açıklaması karmaşık gelmiş olabilir ancak sanıyoruz yukarıdaki örnek daha net bir fikir uyandırmıştır. Yukarıdaki hızda gerçekleştirilen bir okuma ile dakikada 250 kelimenin üstesinden gelinebiliyor. Hemen aşağıda yer alan örnekte ise dakikada 350 kelime okunabiliyor.

spritz-350Üniversite seviyesindeki okuyucuların dakikada 200 ile 400 kelime arasında okuyabilme potansiyeli olduğu belirtilirken eğer dakikada 1000 kelime okuma hızına ulaşılabilirse 223 sayfalık Harry Potter’ın ilk kitabı 77 dakikada bitirilebiliyor.


Spritz’in yönteminde kritik nokta kelimenin sadece kutuda gösterilmesi değil aynı zamanda göz hareketlerini minimuma indirecek şekilde optimize edilerek hizalanması.

Firma şu anda yöntemin lisans haklarını alarak işletim sistemlerinde, uygulamalarda veya giyilebilir cihazlarda kullanılmasına yönelik görüşmelerini sürdürüyor. Yöntem, özellikle akıllı saatlerin kısıtlı büyüklükteki ekranlarında uzun metinleri okumak için oldukça ideal bir çözüm olacaktır. Bu arada yukarıdaki iki örnek bana çerez gibi geldi diyen okuyucularımız için hemen aşağıda dakikada 500 kelimelik örnek var.
spritz-500

VİDEO