reklamı kapat

POPÜLER

25 bin Swarovski kristaliyle tasarlanan “teknoloji harikası” elbise [Video]

05 Kasım 2017

Swarovski, geçmişi gelecekle buluşturan fütüristik bir elbiseye imza attı. Disiplinler arası çalışmayla hazırlanan Foræva, fark yaratıyor.

Swarovski, geçtiğimiz günlerde en özel “parçalarından” birini internetin beğenisine sundu. Swarovski’nin moda tasarımcısı Lana Dumitru ve mimar Vlad Tenu’nun bir araya gelerek hazırladığı elbise, zorlu bir projenin ihtişamlı ürünü. Tasarımda geleneksel Romanya halılarından esinlenen elbise, dijital olarak yeniden tasarlandı ve yapımında tam 25 bin Swarovski kristali kullanıldı. Elbisenin karmaşık düzeni, mühendislik bilgisiyle 3D simülasyonlar üzerinde tasarlandı.

“Foræva gelecek yüzyıla bir mesaj”

Teknolojiyle şekillenen elbise için “Başka gezegenlere yolculuğumuzda Dünya’yı terk etmeden önce, onun bize verdiği bir hediye gibi görülebilir. Ya da Mars’ta bir cumartesi akşamı kaçamağı için hazırlanmış bir kıyafet…” şeklinde not düşülmüş. Karmaşık algoritmalarla akıcı geometrik şekiller elde eden ekibin elbiseyi tamamlaması 6 ay sürmüş. 15 kişinin üzerinde çalıştığı elbise için bir de kısa film hazırlanmış. “İnsanlık, mitoloji ve uzay” temalı bir hikaye sunan film, uzay çağında başlıyor ve geçmişte kalan gelenekleri günümüze taşıyor. Foræva ile ilgili daha detaylı bilgiye resmi sitesi üzerinden ulaşabilirsiniz. Elbisenin üç boyutlu modellemesinden tasarımcılarına kadar detaylı açıklamaları paylaşan ekibin hazırladığı film ise haberin devamında.

VİDEO