reklamı kapat

POPÜLER

25 yıldır kesintisiz çalışan Commodore 64 piyasayı yükseltti

Bir zamanlar bilgisayar kullanımını değiştiren Commodore 64‘ün piyasaya sürülmesi üzerinden 34 sene geçti. Habere konu alan Commodore 64 ise tam 25 yıldır Polonya‘nın Gdansk şehrinde bir tamirhanede kullanılıyor.

Teknoloji her geçen gün hızla ilerlerken en yeni ürünleri kullanmaya çabalıyoruz. Satın alacağımız bilgisayar veya akıllı telefonların beklentilerimizi karşılaması için uzun araştırmalar yapıyoruz. Ancak Polonya’daki bir tamirhanede 25 yıldır aynı Commodore 64‘ü kullanılmaya devam ediyor. 1 MHz işlemci hızı ve 64 KB RAM‘e sahip olan cihaz son teknoloji olmaktan çok uzak ancak bu ufak araba tamircisinde işlerin görülmesi için yeterli.

Bu enteresan durum Commodore USA‘ın Facebook sayfasında paylaşılınca geniş kitleler tarafından duyuldu. Orijinal paylaşımı Bartek Gatz yine Facebook’ta yapmıştı. Büyük ilgi uyandıran haber, Polonya’da Commodore 64 fiyatlarının ikinci el ve açık artırma sitelerinde yükselmesine neden oldu.

YORUMLAR
ESKİ YORUMLAR

“25 yıldır kesintisiz çalışan Commodore 64 piyasayı yükseltti” için 5 cevap

 1. Ertan Can Atik dedi ki:

  İşte benim sinirlendiğim nokta bu. Benim bilgisayarımda 08′ Pentium Dual-Core 2.60 Ghz işlemci var. Yani yaklaşık olarak 5200 Commodore benim bilgisayarıma eşit. Yani elimdeki bilgisayarın bir süper bilgisayar olması gerekirken Chrome çalıştırırken %60 işlemci kullanımına çıkıyor. Saçmalık.

 2. Akif dedi ki:

  Başlat > Çalıştır > Cmd yaz Enter’a bas önüne siyah bir pencere çıkacak. Bilgisayarında sadece onu kullan. Al sana 5200 tane Commodore 64.

 3. ugr krl dedi ki:

  Ciddi ciddi c64 ile intel bilgisayarı mı karşılaştırdın sen ? Sorsam daha kompakt kaset ne diye cevap veremezsin. 60 dakikalık bir kasete ~250KB’lık bir veri sığdığını söylesem çıldırırsın sanırım…

 4. Ertan Can Atik dedi ki:

  Merak etme biliyorum. Altair 8800 dönemine kadar inceliyorum. Ama merakım şu, senin bu insanları kötüleme merakın nereden geliyor onu merak ediyorum.

 5. Ertan Can Atik dedi ki:

  DOS’lar bir mucize ile cd destekleseydi şu an zaten mükemmeli yaşardık sanırım. Yıl 2016 olmasına rağmen hala Windows XP’mi 7’mi diye tartışıyorsak bence Windows çokda ilerleyememiş.