reklamı kapat

POPÜLER

36.422 kareden oluşan bir dünya selfie’si [Video]

Selfie çılgınlığı bu sefer kelimenin tam anlamıyla bütün dünyayı sardı. NASA tarafından gerçekleştirilen bir çalışmayla mavi gezegenin dört bir yanından çekilen tam 36.422 selfie’yle bir yerküre mozaiği oluşturuldu.

Her yıl 22 Nisan’da kutlanan Dünya Günü kapsamında, Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), global bir çağrı yaparak herkesten çektikleri selfie’leri sosyal medyada #GlobalSelfie hashtag’iyle yayınlamalarını ve “Şu anda dünyanın neresindesiniz?” sorusunu yanıtmalarını istedi. Bu çağrıya yanıt veren 113 ayrı ülke ve bölgeden birçok kişi bir kağıda nerede olduklarını yazdılar ve fotoğraflarını Twitter, Instagram, Flickr, Facebook ve Google+ üzerinden yayınladılar.

NASA’dan yapılan açıklamaya göre 50.000’den fazla fotoğraf gönderilmiş, fakat bunlardan bazılarının erişilemez ya da kullanılamaz olduğu belirlenmiş. Bütün bu fotoğraflar arasından seçilen kareler proje tamamlandığında 3,2 gigapiksellik tek bir görsele dönüştürülmüş. NASA’nın verdiği adla bu “küresel selfie” gezegenin 22 Nisan Dünya Günü’ndeki görünümünü yansıtıyor.

Selfie’lerden oluşan bu yerküre görseli için kullanılan kareler Suomi National Polar-orbiting Partnership uydusu üzerinden biraraya getirilmiş. NASA ve yine ABD’nin okyanus ve atmosferlerle ilgili bir kurumu olan National Oceanic and Atmospheric Administration’la (NOAA) ortaklaşa yönetilen uydu bu görselleri alıp birleştirmeyi sağlayan bir kızılötesi görüntüleme radyometresine sahip.

Dileyenler bu küresel selfie deneyimini daha yakından deneyimlemek için projenin internetteki interaktif sitesini ziyaret edebilirler.

VİDEO

YORUMLAR