reklamı kapat

POPÜLER

3D yazıcıyla hayat bulan 120 cm’lik Android bebek

 - Güncelleme: 09 Nisan 2015 10:40

Robot teknolojisi hızla gelişmeye devam ediyor. Bu gelişmenin en büyük destekçilerinden biri de 3D yazıcılar. Bunu değerlendiren Danny Choo, 120 cm uzunluğunda, konuşan ve yürüyebilen robotunu 3D yazıcıyla canlandırdı.

Danny Choo’nun yaptığı bu robot aslında bir ilk değil. Daha önce 60 cm boyutunda Smart Doll isimli Android robotunu oluşturan Choo, 3D yazıcıların baskı çözünürlüğünü sınırlaması sebebiyle daha büyük modellerle çalışamıyordu. Ancak şu an ön siparişte bulunan Atom 2.0 ile sınırları genişleten Choo, 120 cm boyutunda, 16,5 kg ağırlığında ve animeden fırlamış gibi görünen robotunu tanıttı.

Bağımsız bir şekilde yürüyebilen Smart Doll Plus, konuşabiliyor ve internete bağlanabiliyor. Bir ev güvenlik sistemi olarak kullanılması amaçlanan robot, yapay zekası aracılıyla objeleri ayırt edebiliyor ve tutup kaldırabiliyor. Danny Choo aynı zamanda Japon hükümeti için çalışıyor ve Choo’nun bu teknolojiyi herhangi bir orduya satması kesinlikle yasak.

Choo, robotların yapay zekasını oluştururken Isaac Asimov’un Üç Robot Yasası‘ndan yararlandığını belirtiyor. Bu yasalara göre Choo’nun robotları herhangi bir şekilde bir insana ya da kendine zarar veremiyor ve tam itaat sağlıyor. Ev güvenlik sistemi olarak ön plana çıkan robotlar eve giren bir hırsıza zarar veremese de onu engelleyebiliyor. Biber gazı veya sersemletecek seviyede elektrik akımı verebilmesi planlanan özelliklerden bazıları. Danny Choo’nun bu ürkütücü ama aynı zamanda kendine hayran bırakan projesiyle ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz. Smart Doll Plus henüz satış için hazır değil ancak standart ve akıllı olmak üzere iki farklı versiyonu bulunan bir önceki model Smart Doll (Mirai Suenaga) 500 dolar fiyat etiketiyle satılıyor.

İLGİLİ HABERLER