reklamı kapat

POPÜLER

Bluetooth Smart 4.1

4.1 güncellemesi ile Bluetooth’un yetenekleri artıyor

Özellikle son yıllarda mobil dünyanın olmazsa olmaz  kablosuz teknolojilerinden Bluetooth‘un 4.1 güncellemesi, Bluetooth SIG tarafından yapılan açıklama ile tanıtıldı. 2010 yılında gerçekleştirilen Bluetooth 4.0 güncellemesi ile düşük enerjili LE Bluetooth hayatımıza girmiş ve özellikle son dönemde ortaya çıkan akıllı cihazların birçoğu bu platformdan fazlasıyla yararlanmaya başlamıştı. Şimdi ise, 4.1 standardı ile LTE teknolojisinin daha fazla desteklenmesi, veri paylaşımında daha yüksek verimlilik ve cihazlara eş zamanlı çoklu rol desteği gibi yine devrimsel olarak kabul edilebilecek imkanların sunulması bekleniyor.

LTE uyumu ile birlikte, Bluetooth ve LTE radyoları, kullanıcılar yüksek kaliteli hizmetleri kullanırken otomatik olarak arka planda yayının koordine halde kalabilmesi için iletişim halinde kalıyor. Yeni güncelleme sonrasında yeniden bağlanma zaman aralığı esnek ve değişken hale getirilerek üreticilerin Bluetooth bağlantılar üzerinde daha fazla kontrole sahip olması sağlanıyor. Böylece kullanıcıların yeniden bağlanma gibi sorunlarının ortadan kalkması, yeterli mesafeye gelindiğinde cihazların otomatik olarak kendiliğinden bağlanabilmesi mümkün hale geliyor. Ayrıca geliştirilmiş veri transferi sayesinde toplu veri aktarımı da yapılabiliyor. Cihazlardaki sensörler tarafından toplanan yüzme, koşma veya bisiklet sürme örneklerindeki gibi birçok veri, toplu halde daha sağlıklı biçimde aktarılabiliyor.

Şu an kullanımda olan ve Bluetooth 4.0 çipe sahip iPhone, iPad ve son sürüm Mac bilgisayarlara da yüklenebilecek bu önemli güncelleme sonrasında piyasadaki akıllı cihazlar daha da akıllı hale gelerek çekiciliklerini artıracak gibi görünüyor.

YORUMLAR