reklamı kapat

POPÜLER

45 yıl önce NASA’nın uzaya gönderdiği ilk “mektuba” sahip olabilirsiniz [Video]

20 Mayıs 2017

Bundan tam 45 yıl önce NASA güneş sistemi ve ötesini araştırmak için Pioneer 10’u uzaya gönderdi. Ancak Pioneer 10, uzaya eli boş gitmedi.

1972’de Eric Burgess isimli bir gazetecinin güneş sistemini terk edecek ilk uzay gemisi Pioneer 10’u görmesiyle aklına ilginç bir fikir geldi. Pioneer 10’un uzayda yaşamla karşılaşması durumunda beraberinde Dünya’dan bir mesaj da iletilebilirdi. NASA’yı bu konuda ikna edemeyeceğini düşünen Burgess, Cornell Üniversitesinde uzay araştırmaları sorumlusu Carl Sagan‘dan yardım istedi. Fikri oldukça beğenen Sagan, sanatçı ve yazar olan karısı Linda Salzman Sagan ve tasarımcı Frank Drake’le anlaşarak NASA’yı ikna etmeyi başardı. Pioneer 10 ve Pioneer 11 için hazırlanan ve “Pioneer plaques” olarak bilinen basit ancak etkili altın plakalar birer yıl arayla uzaya gönderilen ilk mesajlar oldu.

Şimdi ise tam 45 yıl sonra Duane King bu altın plakaları yeniden üretmek istiyor. Kickstarter kampanyası açan King, sadece 200 adet üreteceği replikanın gerçeğinin birebir aynısı olması için incelikle çalışmış. Tarihte önemli bir yere sahip plakaların özellikle koleksiyonerlerin ilgisini çekeceğine ise şüphe yok. Oldukça hızlı bir büyüme kat eden projeye destek olup bu replikalardan birine sahip olmanın bedeli ise 400 dolar. Kickstarter projesiyle ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

VİDEO

YORUMLAR