reklamı kapat

POPÜLER

90’lı yılların efsane modeli Bugatti EB110 SS, rekor beklentiyle açık artırmaya çıkıyor

Önümüzdeki ay düzenlecek olan etkinlik kapsamında sahneye çıkacak olan Bugatti EB110, koleksiyonerlerin kayıtsız kalamayacağı parçalardan bir tanesi.

Chiron ile kırdığı rekorlarla gündemimizde olan Bugatti’ye günümüz dünyasında popüleriteyi getiren modelin Veyron olduğunu söylesek çok da yanlış olmaz. Veyron SS ile kırdığı hız rekoruyla o dönem adından söz ettiren markaya ilgi duyanlar ise geçmişinin çok eskilere dayalı olduğunu biliyor. Günümüzde birçok kişi için Veyron’dan “başlayan” Bugatti, 30’lu yıllarda ürettiği Type 57 ve Royale ile özellikle tasarım ayağında çıtayı çok ciddi bir noktaya koymuştu. Lambo Diablo ve Ferrari F40 gibi kült haline gelmiş modellerin hüküm sürdüğü 90’lı yıllarda 110. yılı kutlayan Bugatti, ortaya kurucusu Ettore Bugatti’nin adını taşıyan Bugatti EB110 modelini çıkartmıştı. Michael Schumacher’in de bizzat satın aldığı otomobillerden birisi olan bu canavarın SS versiyonu şubat ayında düzenlenecek bir organizasyonla yeni sahibine kavuşacak.

En sınırlı örneklerden

EB110’un macerası içerisine daldığımızda, aracın toplamda sadece 139 örneğinin var olduğunu görüyoruz. 103 tanesi GT, 36 tanesi ise şu anda karşımızda duran SS versiyonu olarak üretilen modelde, Romano Artioli gibi başarılı bir ismin imzasının yer alması da işin önemini bir kat daha artırıyor. 3.5 litrelik V12 makinenin kullanıldığı EB110, GT versiyonunda 550 beygir, SS versiyonunda ise 604 beygirlik güç değerleriyle döneminin en önemli otomobillerinden birisi oldu. Güç/ağırlık oranı 172 beygir olan ve bu değeriyle dünya rekortmeni Veyron SS’ten bile daha iyi olan EB110 SS, Bugatti’nin en sınırlı modellerinden birisi olarak da biliniyor. Üretilen bu 36 modelden bir tanesi için RM Sotheby tarafından 7 Şubat’ta düzenlenecek olan açık artırmada beklenen rakam ise 850 milyon euro ile 1,1 milyon euro arasında.