reklamı kapat

POPÜLER

Apple DMA LOG Tasarım

AB, Apple, Meta ve Google’a yeni bir soruşturma daha açtı

 - Güncelleme: 25 Mart 2024 15:06

Avrupa Birliği bugün resmi bir adım daha attı ve DMA kapsamında Apple, Meta ile Google’a yeni bir soruşturma açtı.

Avrupa Birliği ya da daha spesifik olarak Avrupa Komisyonu, Apple, Meta ile Google gibi dev şirketlerin Digital Markets Act (DMA) kapsamında devreye alınan antitröst kurallarına uymadığından şüpheleniyor ve bu konuda resmi bir soruşturma başlatıyor. Açılan bu soruşturmanın 12 aya kadar sürebileceği aktarılıyor, sürece şimdilik Microsoft’un dahil olmadığı belirtiliyor. Bu soruşturma kapsamında hatalı bulunan firmaların ciddi cezalar ile karşı karşıya kalma ihtimali var ve aynı zamanda bazı büyük değişikliklerin de masaya gelme ihtimali bulunuyor. Bundan önce ise ABD Adalet Bakanlığı tarafından Apple’a açılan dava ses getirmişti. Eğer kaçırdıysanız Amerika Birleşik Devletleri Adalet Bakanlığı bu davayı, Apple’ın müşterileri ekosistemine kilitleyerek ve rakip servislerin deneyimini kötüleştirerek akıllı telefon pazarında yasadışı bir tekel oluşturduğunu iddia ederek açtı. Apple’ın kapalı ekosistem yapısının, iMessage’ın Android tarafında olmamasının ve diğer benzer durumların yani Apple’ı Apple yapan ve çoğu zaman tepki çeken sınırlamaların illegal bir tekel oluşturduğunu düşünen ABD Adalet Bakanlığı, şirketi rakiplerin iPhone özelliklerine (Aynı zamanda Apple Watch özelliklerine ya da “Pay” gibi servislere) erişimini kısıtlamakla da suçluyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Teknoloji devi ise açılan davada kendilerini güçlü bir şekilde savunacaklarını belirtti ve atılan adım için, “Bu dava kim olduğumuzu ve ürünlerimizi rekabetin yoğun olduğu pazarlarda farklı kılan tüm ilkeleri tehdit ediyor” dedi. Bu konuyla alakalı olarak sürpriz bir açıklama da yapan Apple, “Watch” modellerinin Android telefonlarla tam uyumlu olması planını tam üç yıl boyunca masada tuttuğunu ancak daha sonra bundan vazgeçtiğini belirtiyor. Firmaya göre bu süreçte bazı teknik limitasyonlar ortaya çıkmış, bunlar yazılım temelinde aşılamayınca da süreç sona erdirilmiş.

ABD Adalet Bakanlığı bu konuda firmaya yönelik olarak şu eleştiriyi yöneltiyor: “Firmanın akıllı saatleri yalnızca iPhone modelleri ile uyumlu olarak çalışıyor. Bu nedenle Apple Watch satın alanların ileride bir Android telefon modeli satın alması maliyetli hale geliyor. Çünkü bunu yapmak için kullanıcının pahalı Apple Watch’unu bırakıp Android uyumlu yeni bir akıllı saat satın alması da gerekiyor.”

Apple haberleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Sony’den yeni PS5 oyun kumandası

İLGİLİ HABERLER