reklamı kapat

POPÜLER

Apple Watch Series 9

ABD’deki Apple Watch satış yasağı şimdilik durduruldu

 - Güncelleme: 27 Aralık 2023 20:11

ABD’deki iki modeli kapsayan Apple Watch yasağı şimdilik durduruldu. Bu konuda mahkeme tarafından resmi bir adım atıldı.

Kaçıranlar için sağlık odaklı teknoloji şirketi Masimo ile çok uzun zamandır süren patent anlaşmazlığı nedeniyle Apple şu an ABD merkezli resmi satış kanallarında Watch Series 9 ve Watch Ultra 2 satışı yapamıyor. Apple Watch’larda kullanılan ve kandaki oksijen oranını ölçen sensörü merkeze alan olayda, Apple’ın ITC (ABD Uluslararası Ticaret Komisyonu) tarafından Masimo’nun patentlerini ihlal ettiğine karar verilmiş durumda. Bu durum nedeniyle internet yanında fiziksel mağazalarda da satış yapamayan Apple, yönetimden de istediğini alamamıştı. Dün çıkan haberlere göre Biden yönetimi ABD’deki Apple Watch satış yasağını kaldırmamaya karar verdi. Bu durum şirket için bir kötü haber daha oldu ve bu konuda, “Dikkatli istişarelerin ardından Katherine Tai, ITC’nin kararını tersine çevirmemeye karar verdi” denildi. Bu durumu kabul etmeyen Apple, süreci çözmek adına uygulanan yasağı temyize de götürdü. Dakikalar önce ise ABD’deki Apple Watch yasağının bir süre için durdurulduğu duyuruldu. Apple’ın söz konusu Apple Watch modellerinde yaptığı değişikliklerin, yasağa yol açan patent anlaşmazlığından kaçınmak için yeterli olup olmayacağının belirlenmesine kadar yasağın durdurulmasını talep etmesinin ardından, ABD’deki bir federal temyiz mahkemesi devreye alınan ithalat ve satış yasaklarının durdurulmasına karar verdi. Şirket henüz süreçten tam olarak kurtulamadı yani kalıcı yasak halen masada yer alıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kısa süre önce ortaya atılan bir iddiaya göre Apple ABD’deki ithalat yasağını aşmak adına bir yazılım güncellemesi geliştiriyor. Apple mühendislerinin şu an cihaz satışlarını kalıcı olarak durdurmak zorunda kalmamak için, Apple Watch’taki kan oksijen sensörü algoritmalarını değiştirmek adına adeta yarıştığı belirtiliyor.  Masimo patentlerini ihlal ettiği aktarılan teknolojiyi kaldıracağı düşünülen güncelleme, ne zaman gelecek halen belli olmuş değil ancak konuda geçtiğimiz günlerde bir açıklama yapan Masimo CEO’su Joe Kiani, Apple’ın patent ihlal sorununu yazılımla çözebileceğine kesinlikle inanmadığını belirtmişti. Kiani’ye göre ortada yazılımsal değil donanımsal bir patent ihlali bulunuyor. Bu konuda, “Bunun işe yarayacağını sanmıyorum – yaramamalı da – çünkü patentlerimiz yazılımla ilgili değil.” diyen yöneticinin, ABD’de “Watch” satışlarını yasaklatmak için tam 60 milyon dolar harcadığı aktarılıyor.

Apple Watch haberleri yanında bu da ilginizi çekebilir: GMC imzalı kaslı elektrikli bisiklet HUMMER EV

İLGİLİ HABERLER