reklamı kapat

POPÜLER

PlayStation 4

ABD’deki PS4 satışları ocak ayında Xbox One’ı ikiye katladı

NPD araştırma şirketinin hazırladığı rapor yeni nesil oyun konsollarına sahip Sony ve Microsoft‘un yüzünü güldürdü. Amerika’yı kapsayan araştırmaya göre Sony, PlayStation 4‘le yeni yıla hızlı bir giriş yaptı ve ocak ayında en çok satılan konsol oldu. Microsoft ise en çok oyun satışına ulaşan firma unvanını elde etti.

Yılın ilk ayında Amerikalı kullanıcılar dükkanlardan 664 milyon dolar değerinde oyun satın aldı. Bu meblağ geçtiğimiz yıla göre yüzde 21’lik bir kayıp anlamına geliyor ancak ufak bir detay söz konusu. Geçtiğimiz yıl ocak ayı 4 hafta iken bu yıl beş hafta olduğu için aradaki fark fazla görünüyor. Şayet buyılın ocak ayı da dört hafta olarak hesap edilirse geçtiğimiz yılla aradaki fark yüzde 1 seviyesine iniyor.

Büyük düşüş ise oyun satışlarında gözleniyor. 224 milyonluk satış bir önceki yıla kıyasla yüzde 40 kayıba denk geliyor. Satışların düşük olmasına rağmen, Xbox One ve Xbox 360 hesaba katıldığında Microsoft Sony’den daha fazla oyun satmayı başarmış görünüyor. Lakin Microsoft yılın ilk ayında ulaşılan Xbox satışı hakkında bilgi vermiyor. Bunun iyiyi işaret olmadığı açık. Sony yetkilileri ise ay içinde Xbox satışlarını ikiye katladıklarını söylüyor. Bu tablonun global yansımasının nasıl olacağını görmek için her iki konsolun da rahat bir şekilde piyasada bulanabileceği zamanları beklememiz gerekiyor.