reklamı kapat

POPÜLER

Rear View

ABD’deki yeni düzenleme tüm otomobillerde geri görüş kamerasını zorunlu kılıyor

ABD Ulaştırma Bakanlığı‘nın bugün yaptığı açıklamaya göre 1 Mayıs 2018 itibarıyla üretilen tüm otomobillerde geri görüş kamerası bulunması zorunlu olacak. Yönetmelik bu düzenlemenin 4,5 ton altındaki araçlar için geçerli olmasını öngörürken 2019 modeli otobüsleri de kapsıyor. Yeni otomobillerde arka görüş kameralarının, aracın gösterge panelindeki dijital ekrana 3×6 metrelik görüş alanını yansıtabilmesi gerekiyor.

Düzenlemenin uygulamaya konulmak istenmesinin en önemli nedeni ABD’de her yıl ortalama 200 kişinin geri manevra sırasında meydana gelen kazalarda hayatını kaybetmesi. Ortalama 15 bin kişinin yaralanmasına neden olan bu kazalarda yaşamını kaybedenlerin üçte birini beş yaş altındaki çocukların, dörtte birini ise 70 yaş üstü yetişkinlerin oluşturması durumu daha da endişe verici hale getiriyor.

Rear View
Düzenlemeyle en savunmasız gruplar olan çocukların ve yaşlıların korunmasına öncelik verdiğini belirten ABD Ulaştırma Bakanlığı’nın bu konudaki çabaları aslında uzun bir süredir devam ediyormuş. Yürürlüğe giriş tarihi defalarca ertelenen düzenlemeyle güvenliğin artırılmasına ek olarak sürücülerin paralel park sırasında yaşadığı stresin de azalacağı düşünülüyor.

Bakalım Türkiye de ABD örneğini izleyerek böyle bir düzenlemeye gidecek mi?

YORUMLAR
ESKİ YORUMLAR

“ABD’deki yeni düzenleme tüm otomobillerde geri görüş kamerasını zorunlu kılıyor” için bir cevap

  1. Burak Yılmaz dedi ki:

    Arabamda olmasına rağmen hala kafamı arkaya çevirerek ya da aynalar yardımıyla geriye geliyorum. Biraz eski kafa kaldım sanıyorum.