reklamı kapat

POPÜLER

Kia EV9 sıfır otomobillerde

Türkiye’de 7 Temmuz’dan sonra satılacak sıfır otomobillerde çok sayıda güvenlik özelliğinin bulunması zorunlu olacak

Türkiye’de 7 Temmuz’dan sonra satılacak sıfır otomobillerde çok sayıda güvenlik özelliğinin bulunması zorunlu olacak.

Bu dikkat çekici konuyu burada gündeme getiren gazeteci Emre Özpeynirci şunları yazdı: “Temmuz 2024’ten itibaren Avrupa’da trafik kazalarında can kayıplarını ve yaralanmaları azaltmak için tüm otomobil ve ticari araçlarda zorunlu hale gelecek ‘Genel Güvenlik Yönetmeliği’ (GSR) 7 Temmuz’dan itibaren Türkiye’de de geçerli olacak.” Peki yeni dönemde araçlarda tam olarak nelerin olması gerekecek? 7 Temmuz’dan itibaren araçlarda zorunlu olacak standart güvenlik özellikleri yine Özpeynirci’ye göre tam olarak şunlar olacak:

-Acil durum frenleme asistanı.
-Sürücü yorgunluk algılama sistemi.
-Alkol kilidi hazırlığı.
-Kaza veri kaydedicisi. 
-Ani frende otomatik yanan flaşörler.
-Önden çarpmada yaya koruması için ‘safety glass’ özellikli ön cam.
-Akıllı hız yardımı. Trafik işareti algılama sistemi burada devreye giriyor. Yolun hız limitine göre geri bildirim veren bir hız sabitleme sistemi.
-Şerit takip asistanı. Sadece uyarı değil direksiyon müdahalesi isteniyor.
-Geri görüş kamerası veya arka park mesafe sensörü.
-Otobüsler ve kamyonlarda ise olası kör noktaları daha iyi belirlemeye yönelik teknolojiler, yayalar veya bisikletlilerle çarpışmaları önlemek için uyarılar ve lastik basıncı izleme sistemleri.

Aktarıldığı kadarıyla bu ekipmanlara sahip olmayan araçlar 7 Temmuz’dan itibaren tescil edilip satılamayacak. Bu yüzden sıfır otomobil fiyatlarında artış bekleniyor, bu artış kağıt üzerinde kötü görünüyor olmasına rağmen yukarıdaki güvenlik özelliklerinin bazıları binlerce hayatın kurtulmasına yardımcı olacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

7 Temmuz’dan sonra satılacak sıfır otomobillerde çok sayıda güvenlik özelliğinin zorunlu hale gelmesi yanında bu da ilginizi çekebilir: Etkileyici görünen elektrikli motosiklet konsepti: Zero SR-X

İLGİLİ HABERLER