reklamı kapat

POPÜLER

Elektrikli otomobil

Elektrikli otomobil dünyası için zorunlu hale getirilen güvenlik sistemi

İngiltere resmi kurumuları tarafından bugünden itibaren geçerliliği başlatılan zorunlulukla, elektrikli otomobil versiyonlarına yeni standart donanım gelecek.

Elektrikli otomobillerle birlikte kullanıcı alışkanlarımızın değişeceğini hepimiz biliyoruz. Bu bazı yönleriyle sürüşte bazı yönleriyse teknolojik donanımlarla karşımıza çıkacak. Çok fazla geriye gitmeye ihtiyaç duymaksızın örneklere baktığımızda, otonom sürüş teknolojisiyle elektrik ünitelerinin yollarının kesiştiğini görebiliyoruz. Önümüzdeki 5-10 yıllık süreç ise bu birlikteliği emeklemekten adımlamaya geçtiği günlere sahne olacak. İngiltere hükümeti elektrikli otomobillerin günümüzde yarattığı avantajların yanında dezavantajları için de oldukça önemli bir uygulamayı devreye soktu. Bugünden itibaren geçerli olmak üzere geçerli olacak kurallarda her aracın yaya güvenliği için sesli uyarı yapma zorunluluğu bulunuyor. Tabi ki bu zorunluluk için belirlenmiş maddeler de var.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Elektrikli otomobil modelleri duyulabilir olacak

Aslında bu kural sadece tam elektrikli modellerle sınırlı değil. Bugünden itibaren üretimi gerçekleştirilecek her hibrit ve şarj edilebilir otomobillerin de bu donanımı üzerinde barındırması gerekiyor. Talep edilen özellikse şehir içerisinde sürüşler yayaların güvenliği için otomobillerin sesli uyarısını içermekte. Sistem çok karmaşık olmamasına rağmen hayat kurtarabilecek nitelikte. Farklı hız aralıklarında farklı desibel şiddeti vermesi gereken bu uyarı, elektrikli sürüş sırasında duyulmayan otomobilleri yaya nezdinde dikkate almaya yardımcı olacak. En düşük 56 desibel seviyesinde olması gereken uyarının şehir içerisindeki daha yüksek hızlarda 75 desibele kadar yukarıya çıkması gerekiyor. “AVAS” adıyla bilinen teknoloji geçtiğimiz süreçte Jaguar, Nissan ve Toyota gibi isimler elektrik tavanlı otomobillerde karşımıza çıkmıştı.

İlginizi çekebilir

Elektrikli otomobillerle dalga geçen Toyota reklamı