reklamı kapat

POPÜLER

MG ZS EV

Lansmana özel listede son günler; MG ZS EV fiyatı ve öne çıkan özellikleri

Yaklaşık bir aydır ön sipariş süreci üzerinden Türkiye pazarında olan MG ZS EV için lansman fiyatı niteliğindeki liste mayıs ayıyla sona eriyor.

Nisan ayı içerisinde satış süreci resmi olarak başlayan MG ZS EV, marka için de tekrar Türkiye’deki kullanıcılarla selamlaşma niteliği taşıyor. Doğan Trend Otomotiv güvencesiyle ithalatı yapılan MG’nin içten yanmalı modelleri olmasına rağmen ilk olarak elektrikli modelle pazara dahil edilmiş olması da en az aracın kendisi kadar konuştuğumuz noktalar arasındaydı. İngiltere merkezli üreticinin Çinli SAIC bünyesine katılmasıyla birlikte ilk olarak Uzak Doğu’da yakaladığı başarı, artık Avrupa kanadına da yansıtılmak isteniyor.

Özellikle Birleşik Krallık’ta ilk olumlu geri dönüşlerini alan ürün gamının henüz çok yeni olan macerasının sonuçlarını da 2021’in sonlarına doğru daha net olarak görme şansına erişeceğiz. ZS EV günümüz itibarıyla Comfort ve Luxury olmak üzere iki farklı donanım üzerinden tercih edilebiliyor. Giriş paketinde 394.000 TL olan fiyat, bir üst pakette ise 409.000 TL seviyesinde. Mayıs sonuna kadar geçerli olan bu fiyatlar, ücretsiz Wallbox akıllı şarj cihazı ile kurulumunu da içeriyor. 40 bin TL kapora veren ZS EV alıcıları Mayıs ayının sonundan itibaren otomobillerini teslim almaya başlayacak.

MG ZS EV teknik özellikleri

Türkiye’nin en ulaşılabilir elektrikli SUV modeli olma hedefiyle yola çıkan ZS EV, 7 yıl-150 bin km’lik bataryayı da kapsayan üretici garantisi, NCAP 5 yıldızlı güvenliği, ikinci seviye otonom sürüş teknolojisiyle dikkat çekiyor. ZS EV, 143 beygir güç ve 353 Nm tork üreten elektrik motoruyla geliyor. Motoru besleyen 44,5 kWh’lik batarya WLTP standartlarında 263 menzile imkan tanıyor. ZS EV, DC şarjla sadece 40 dakikada bataryasını %80 seviyesine kadar şarj etme olanağı sunuyor. Kullanıcısına ev veya iş yerindeki bir AC şarj cihazından aracı %100 şarj seviyesine 7 saatte ulaşma olanağı sunan ZS EV, şehirli yaşam için ideal bir seçim olarak öne çıkıyor. Aracın resmileşen 0-100 ivmelenmesi ise 8,2 saniye.

Segmentindeki SUV modellerinin üzerinde seyreden 448 litrelik bagaj hacmiyle de dikkat çeken modelde iki parça halinde katlanan arka koltuklar sayesinde bagaj hacmi 1.116 litreye kadar ulaşıyor. Aracın baş ve diz mesafesi de bu iddiasını koruyarak hem sürücü hem de arka taraftaki yolcular için de ferah bir seyahat vadediyor.

ZS EV’nin her iki versiyonunda da sunulan MG Pilot, Aktif Acil Durum Freni özelliğini de bünyesinde barındırıyor. Sistem, 20 km/s’in altındaki hızlarda otomobil, bisiklet veya yaya olması bir çarpmayı önlemek için otomatik olarak fren yapıyor ve 20 km/s’in üzerindeki hızlarda kaza olasılığını veya etkisini azaltıyor. Şerit Takip Asistanı, yol çizgilerini takip ederek ZS EV’yi güvenli bir şekilde şeridinde tutuyor. Sürücünün istem dışı olarak şeridin dışına çıkması halinde, Şeritten Çıkma Uyarı ve Önleme Sistemi, aktif olarak müdahale etmeden önce sürücüyü uyarıyor. MG Pilot, aracın yol dışına çıktığını tespit ettiğinde de müdahale ediyor.

Donanımlar arasındaki temel farklar ise daha çok lüks ögeler üzerine kurulu. Üst paket olarak bildiğimiz Luxury’de Comfort’a ek olarak; 17 inç alaşımlı jantlar, Eelektrikli katlanabilir yan aynalar, açılabilir cam tavan, geri görüş kamerası, deri koltuklar, ön koltuklarda ısıtma, elektrikli ayarlanabilir sürücü koltuğu, kör Nokta Uyarı Sistemi ve arka trafik uyarı sistemi gibi elemanlar fark yaratıyor.

İlgili video

ZS EV tanıtımı