reklamı kapat

POPÜLER

kara kutu

Avrupa Birliği ülkelerinde satılacak tüm yeni otomobillerde “kara kutu” olacak

2024 Temmuz ayından itibaren Avrupa Birliği ülkelerinde satılacak tüm yeni otomobillerde zorunlu “kara kutu” olacak.

Hava araçlarında çok uzun süredir kara kutu adı verilen, genelde adından farklı olarak siyah renkli olmayan özel kayıt kutuları yer alıyor. Tüm uçuş sürecini kayıt altına alan ve olası kaza durumlarında çok önemli sorulara cevap veren bu kutuların bir benzeri, yakında Avrupa merkezli olarak otomobillerde de olacak. 2024 Temmuz ayından itibaren Avrupa Birliği ülkelerinde satılacak tüm yeni otomobillerde “Event Data Recorder (EDR)” adı verilen bir donanım olacak. Bu donanım kazanın nasıl olduğu konusunda kilit verileri kaydederek bünyesinde barındıracak. Avrupa Komisyonu tarafından sağlanan belgelere göre EDR cihazı hız, frenleme, aracın yoldaki konumu, eğimi ve yerleşik güvenlik sistemlerinin süreçte nasıl tepki verdiği gibi konularda kısa süreli kayıtlar gerçekleştirecek. Aktarıldığı kadarıyla genelde hava yastığı kontrol ünitesine yerleştirilecek EDR kapatılamayacak ve hava yastıkları ile emniyet kemerinin gerilmesi tetiklendiğinde yani kaza anında otomatik olarak devreye girecek. EDR içinde depolanan veriler kaza durumuna bağlı olarak OBD portundan alınabilecek ya da araç ağır hasar aldıysa direkt olarak kutu alınarak incelenebilecek. Veriler, kazanın yeniden yapılandırılması sürecinde yardımcı olması amacıyla yalnızca yetkili makamların kullanımına sunulacak ve ilginç olarak anonim şekilde incelenecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Avrupa Birliği şu an 27 ülkeden oluşuyor: “Avusturya, Belçika, Bulgaristan, Hırvatistan, Kıbrıs, Çek Cumhuriyeti / Çekya, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Macaristan, İrlanda, İtalya, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Hollanda, Polonya, Portekiz, Romanya, Slovakya, Slovenya, İspanya ve İsveç.” Yani süreç bu ülkelerde yeni satılacak araçları kapsayacak, süreçte aynı zamanda van’lar ve bazı ticariler de olacak.

Otomobil odaklı kara kutu kararı yanında bu da ilginizi çekebilir: İddialı AR gözlük Xiaomi Wireless AR Glass Discovery Edition