reklamı kapat

POPÜLER

Apple LOG Tasarım

Apple, çok tecrübeli bir yöneticisini daha kaybetti

Dünyanın en büyük teknoloji firmalarından olan Apple, açıklamaya göre çok tecrübeli bir yöneticisini daha kaybetti.

Bloomberg’in hafta sonu aktardığı bilgiye göre Apple’ın en tecrübeli donanım mühendislerinden birisi olan DJ Novotney, Rivian Automotive için 25 yıldır çalıştığı teknoloji devinden ayrılıyor. Hazırladığı elektrikli araçlarıyla son yılların yükselen isimlerinden olmayı başaran Rivian, sürekli olarak çok sayıda önemli ismi bünyesine katarak büyüyor. Apple bu aralar Avrupa merkezli büyük değişiklikler ile gündemden düşmüyor. Avrupa Birliği, kaçıranlar için geçtiğimiz yıl içinde kabul edilen Digital Markets Act (DMA) mevzuatı ile Avrupa merkezli olarak teknoloji alanında antitröst yani tekelcilik karşıtı sağlam bir temel oluşturmayı hedefliyor. Tüm detaylarına burada yer verdiğimiz Digital Markets Act, akıllı telefon gibi cihazlarda üçüncü parti uygulama marketlerinin kullanılması için kilit bir kapı aralıyor. İşte bu temelde Apple önemli duyurular gerçekleştirdi. Örneğin yakında Avrupa’daki Apple Pay rakiplerine iPhone NFC’sini kullanma izni verilecek. Sadece Avrupa’yı kapsayan bu adım sayesinde kişiler, iPhone’larını kullanarak rakip ödeme sistemleriyle de temassız ödeme yapabilir hale gelecek.

Bu elbette güzel görünüyor ve gerçekten çok ama çok uzun zamandır isteniyordu. Yakında NFC ödemeleri Apple Pay veya Wallet uygulamasına gerek kalmadan doğrudan uygulamalarda kullanılabilecek ve üçüncü parti ödeme hizmetleri ile bankaların Apple aygıtlarında kendi hızlıca dokun-öde çözümlerini sunmalarının önü açılacak. DMA kuralları kapsamında Apple, Avrupa’da WebKit temelli olmayan yani Safari ile aynı temeli paylaşmayan mobil tarayıcılara da izin verecek. Şu an iOS cihazlardaki her tarayıcı temelde Safari üzerine kuruluyor, yeni dönemde bu Avrupa pazarı için tamamen değişiyor.

Bildiğimiz kadarıyla Google ve Firefox uzun zamandır WebKit temelli olmayan mobil tarayıcıları üzerinde çalışmalar yapıyor. Mart ayında çıkacak iOS 17.4 ile beraber Avrupa’da kullanıcılar telefonlarına App Store dışından uygulama yükleyebilir hale de gelecek. DMA kararı kapsamında cihazlara üçüncü parti uygulamalar marketleri normal bir iOS uygulaması gibi yüklenecek ve o marketler üzerlerinden başka uygulamalar yüklenmesine izin verecek Apple, bu konuda birçok firmayı ve kişiyi memnun edecek.

Bu üçüncü parti market ve uygulamaları güvenliği sağlamak adına detaylı şekilde inceleyecek Apple, alternatif marketler aracılığıyla yüklenen uygulamalardan komisyon almayacak veya alternatif ödeme sistemleri için komisyon talep etmeyecek.

Yeni dönemde uygulama geliştiriciler, kullanıcıların uygulamaları içinde satın alma ve ödeme yapmasına olanak tanıyan alternatif ödeme sistemlerini kullanabilecek ya da uygulama içinde kullanıcıların satın alma yapabileceği web sitelerine bağlantı verebilecek.

Birçok değişikliğin sadece Avrupa’ya özel olması konusunda, “Bu değişiklikleri Avrupa Birliği ülkeleri dışında sunmuyoruz çünkü bu kullanıcılarımız için en güvenli sistem değil.” açıklamasını geçen şirket, yeni dönemde App Store’daki alımlardan aldığı yüzde 30’luk komisyonu da belirli seviye için yüzde 17’ye düşürüyor.

Apple haberleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Motorola’nın uzaktan kablosuz şarj teknolojisi

İLGİLİ HABERLER