reklamı kapat

POPÜLER

Avrupa Birliği Porsche Macan

Avrupa Birliği otomobiller için siber güvenlik kuralları devreye alıyor

Avrupa otomobiller için siber güvenlik kuralları devreye giriyor. Bu kurallar spesifik olarak 7 Temmuz 2024 tarihinde başlıyor.

Avrupa Birliği’nde 7 Temmuz 2024 tarihinden itibaren satılan tüm yeni araçların konulan siber güvenlik yönetmeliklerine uyması zorunlu olacak. Bu konu aslında uzun zamandır gündemde ve en son benzinli Porsche Macan ile gündeme gelmişti. Kaçıranlar için bu araç ve fazlası yakın zaman içinde Avrupa Birliği ülkelerinde resmi olarak satılmayacak. Bunun arkasında Avrupa’da devreye alınacak yeni bir siber güvenlik düzenlemesi yer alıyor, yapılan açıklamaya göre aracın yeni gereklilikleri karşılayacak şekilde güncellenmesi çok yüksek bir maliyet yaratıyor. Bu maliyeti üstlenmek istemeyen firma, bu yüzden çok ciddi satış rakamlarına ulaştığı aracı AB ülkelerinden mahrum bırakmaya hazırlanıyor. Söylendiği kadarıyla 2014’ten bu yana satılan Macan, devreye alınacak siber güvenlik düzenlemelerinin açıklanan gerekliliklerinden önce geliştirilmiş ve bu yüzden eski temel üzerine kurulmuş. Avrupa’da UNECE WP.29 (R155 ve R156) olarak adlandırılan bahsi geçen düzenleme, AB’deki tüm yeni otomobillerin bir siber güvenlik sertifikasına sahip olmasını ve bilgisayar korsanlarına (Hacker’lar) karşı koruma için özel elektronik cihazlarla yani özel donanımlarla donatılmasını zorunlu kılıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Aktarıldığı kadarıyla yeni dönemde her aracın geliştirme, üretim ve üretim sonrasını kapsayacak şekilde, olası siber saldırılar dahil olmak üzere 70 güvenlik açığına karşı korunduğunu kanıtlaması gerekiyor. Porsche bu kurallara sadece bir yazılım güncellemesi yaparak uyum sağlayamıyor, bu da Macan’ın Avrupa macerasını bozuyor. Porsche tarafından yapılan açıklamaya göre Macan’ın Avrupa Birliği dışındaki pazarlar için üretimi ve satışında ise herhangi bir olumsuzluk bulunmuyor. Bu konuda bazı başka üreticilerin araçları da satıştan kalkıyor, Birleşmiş Milletler ve Avrupa Birliği bir bilgisayar gibi olan araçların güvenli ve kişisel verileri koruyan teknolojik makineler olmasını istiyor.

Avrupa Birliği adımları yanında bu da ilginizi çekebilir: Etkileyici görünen elektrikli motosiklet konsepti: Zero SR-X