reklamı kapat

POPÜLER

Volkwagen

Volkswagen, Çin’de XPeng ile beraber geliştirdiği yeni platformuyla öne çıkmayı amaçlıyor

Dünyanın en büyük otomobil üreticilerinden Volkswagen, Çin pazarında XPeng ile beraber geliştirdiği yeni platformuyla öne çıkmak istiyor.

Almanya merkezli devlerden Volkswagen, geçtiğimiz hafta resmi olarak duyurulduğu kadarıyla Çin pazarındaki yerini güçlendirmek ve bu pazardan pay almaya devam edebilmek adına Hefei’deki merkezine tam 2,68 milyar dolarlık bir yatırım yapıyor. Bu merkezde daha önce yapılan 700 milyon dolarlık yatırım ile bir araya gelinen Çinli Xpeng firmasıyla beraber iki farklı otomobilin geliştirileceği aktarılıyor. Şu aşamada Volkswagen ve Xpeng ortak üretimi ilk aracın 2026 yılında yollara çıkarılması hedefleniyor, şirketin 2030 yılına kadar ülkede tam 30’dan fazla BEV sunmayı planladığı verilen bilgiler arasında yer alıyor. İşte bu temelde firmanın Xpeng ile ortak geliştirdiği E/E mimarisini kullanacağı ve 2026 yılında bu platform ile üretilecek ilk araçların yollara çıkarılmaya başlanacağı bir kez daha dile getiriliyor. Bu konuda bir açıklama yapan XPeng CEO’su Xiaopeng He, “Bu işbirliği akıllı elektrikli otomobillerimizin hem teknolojik açıdan hem de maliyet açısından rekabetçi olmasını sağlayacak” dedi. Bu arada dev şirket sadece bununla da yetinmiyor, Audi’nin ortaklık kurduğu SAIC’le de çalışmalar planlıyor. Şirket, Audi ve SAIC’le beraber ortak geliştirilen yeni araçlar ve yeni bir elektrikli otomobil platformu da dahil olmak üzere daha fazla iş birliği hedefliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Volkswagen gelişmeleri yanında bu da ilginizi çekebilir: İddialı AR gözlük Xiaomi Wireless AR Glass Discovery Edition tanıtıldı