reklamı kapat

POPÜLER

Tesla Model Y LOG Tasarım

Tesla, belirli Model Y’ler için parayla ekstra “menzil” satacak

 - Güncelleme: 05 Mayıs 2024 20:33

Tesla, Elon Musk tarafından X üzerinde yapılan açıklamaya göre yakında belirli Model Y’ler için parayla “menzil” satacak.

Tesla, kısa süre önce ABD’de yeni bir uzun menzilli Model Y RWD’nin satışına başladı. Bu 514 km menzili bulunan 45 bin dolarlık araç sonrasında, 418 km’lik Model Y RWD’nin satışı sonlandırıldı. İşte tam olarak bu konuda bir açıklama yapan şirket CEO’su Elon Musk, “Son birkaç ay içinde üretilen 418 km menzilli Model Y’ler, sahip olduğunuz pil hücrelerine bağlı olarak 1.500 ila 2.000 dolar karşılığında (64 ila 96 km arasında ekstra menzil gelecek) daha fazla menzile sahip olabilecek. Bunu sunmak için yasal onaylar üzerinde çalışılıyor.” dedi. Türkiye’de bir süredir tek motorlu Model Y için özel sipariş verilemiyordu. Geçtiğimiz haftalarda bu durum değişmiş, 455 km WLPT menzil açıklanan Model Y versiyonunun (Yüzde 10’luk ÖTV diliminde yer alıyor) resmi satışına başlanmıştı Tek motorlu yani arkadan itişli bu 216 beygirlik (430 Nm tork) model için fiyat 1 milyon 791 bin TL’den başlıyor, tahmini teslimat tarihi ise haziran-temmuz olarak açıklanıyor. Model Y’nin çift motorlu versiyonu ise şu an 3 milyon 81 bin TL’den başlıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bundan önce ise Tesla Model Y LR RWD resmi olarak tanıtılmıştı. Sayfanın altındaki paylaşım ile görücüye çıkarılan Model Y LR RWD, firmanın resmi verisine göre 19-inç Gemini jantlar ile beraber 600 km’lik bir WLTP verisine sahip. En üstte 217 km/s hıza çıkabildiği söylenen bu tek motorlu Model Y, 14.9 kWh/100 km verisine sahip ve bu konuda kendi sınıfının en iyisi olarak öne çıkarılıyor. Aracın şu an sadece Avusturya, Çekya, Danimarka, Finlandiya, İsviçre, İspanya, Portekiz, Norveç, İsveç, İzlanda, İtalya, Yunanistan, Polonya, Slovenya, Romanya ve Macaristan‘da alınabileceği aktarılıyor.

Tesla haberleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Franky Zapata’dan yeni hava aracı