reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

Abu Dabi, dünyanın en büyük akvaryumu ile gündemde

Abu Dabi, dünyanın en büyük akvaryumu için sona yaklaştı

Dünyanın en büyükleri her zaman dikkat çekiyor. Bu sefer Abu Dabi merkezli dünyanın en büyük akvaryumu gündemde.

Advertisement

Birleşik Arap Emirlikleri’nin başkenti Abu Dabi, “SeaWorld Abu Dhabi” isimli dünyanın en büyük akvaryumu ile turist çekme konusunda büyük bir adım daha atıyor.

Önümüzdeki yıl içerisinde açılacağı aktarılan merkez, şimdilik gösterilen fotoğraflara bakıldığı zaman gerçekten etkileyici görünüyor. 183 bin metrekarelik bir alan üzerine kurulan akvaryum, beş kat şeklinde tasarlanıyor ve içerisinde tam 60 binden fazla canlıya ev sahipliği yapacak bilgisi veriliyor.

Tam 25 milyon litre suya doldurulacağı aktarılan SeaWorld Abu Dhabi‘nin yanında özel bir araştırma ve su canlılarına yönelik rehabilitasyon merkezi de yer alacak. Söylendiği kadarıyla isteyenler buraya da giderek sürecin bilimsel tarafları hakkında bilgi sahibi olabilecek.

Şimdilik yüzde 65’i tamamlanan Abu Dabi merkezli dünyanın en büyük akvaryumu, su altı yaşamına bakış için en zengin yerlerden olacak. Ancak bu mekânın tepki çektiğini de belirtelim. Deniz canlılarının bu şekilde tutsak edilmesini istemeyen büyük bir kitle bulunuyor.

Dünyanın en büyük akvaryumu öncesinde Dubai merkezli dünyanın en derin havuzu ses getirmişti

Geçtiğimiz aylarda “Dünyanın en derin havuzu” unvanı Dubai’ye 60 metrelikDeep Dive Dubai” ile geldi. Açıklandığı kadarıyla daha önce rekor 45 metre derinlik seviyesinde yer alıyordu.

Burada boş bir 60 metre derinlikten de bahsetmiyoruz. Yani karşımızda dolu dolu hazırlanmış bir dalış havuzu bulunuyor. Tam olarak Nad Al Sheba’da yer aldığı aktarılan bu havuz, tam 14 milyon litre su ile dolu ve suyun sıcaklığı 30 derecede yer alıyor.

Bu havuz elbette herkese hitap etmiyor. Buraya giriş için dalgıçlık konusunda ciddi bir eğitim sahibi olunması ve gerekli ekipmanların kullanılması gerekiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi içerisi boş değil dolu tasarlanan ve birçok ilgi çekici obje ve mağara ile donatılan havuz, aslında tam olarak bir suya batmış bir şehir şeklinde hazırlanmış. İçeride duvarlara çizilmiş harika grafitiler ve bazı bitkiler de yer alıyor.

Gelişmiş aydınlatma ve ses sistemleriyle donatılan havuzun 56 farklı kamera ile sürekli olarak izlendiği aktarılıyor. Elbette bunun arkasında güvenlik yer alıyor. Havuzda konukların izleyebilmesi için geniş camlar da bulunuyor.

Geliştirilen dalış ekipmanlarının güvenle test edilmesi için de harika bir merkez olduğu aktarılan Deep Dive Dubai, yakında herkesin rahatlıkla giriş yapabileceği bir merkez olacak.